Instagram Mesaj İstekleri Nasıl Kapatılır?

0
15105

Instagram üzerinden rahatsız edilmemek için birçok kişi instagram DM kapatma konusunu araştırmaktadır. Tanımadığınız kişilerden gelecek mesajları engellemek için bu içeriğimizde instagram mesaj istekleri nasıl kapatılır mevuzusunu işleyeceğiz.

En popüler sosyal medya platformlarından instagram, görsel paylaşımların yanında, sevdiklerinizle mesajlaşma imkanı da sunmaktadır. Tanımadığınız kişilerden mesaj almamak için de instagram mesaj isteklerini kapatmanız gerekmektedir. Sevdiklerinizle ve istediğiniz kişilerle iletişim kurmanızı sağlarken, kötü niyetli insanların ya da konuşmak istemediğiniz kişilerin de size mesaj atması söz konusu olduğundan, bunun önüne geçmek için birkaç ipucu ve yöntem anlatacağız.

Instagramda İstenmeyen Özel Mesajları Engelleme

Instagram mesajlarını engelleme konusunda 3 farklı yöntemi merak edilebilecek cevaplarıyla aşağıda sıraladık. Profilinize dm istemediğinize dair bir not ekleyebilir, mesajları geri çevirebilir, kullanıcıları engelleyebilir ya da bildirimleri kapatabilirsiniz. İşte ayrıntılar…

1. DM Atmayın Notu

Bu hususta pek etkili olmasa da en basit yöntem, profilinize belli bir konuyla ilgili “özel mesaj istemediğinizi” belirten bir metin yazmanızdır. DM atılmasını engellemese bile en azından bazı anlayışlı kullanıcıların mesaj atmasının önüne geçebilirsiniz.

Özellikle sevgilisi olan insanlar tarih vs ekleyip önlem almaya çalışmaktadır. Evli olanlar ise evli olduğunu belirten metinler eklemektedir. Yaşınızı vs ekleyerek de sizden küçük ya da büyük insanlardan rahatsız edici mesajlar gelmesini önleyebilirsiniz.

Profilinize giriş yaparak profili düzenle kısmından ilgili notu girebilirsiniz.

2. Direkt Mesaj İsteklerini Kapatma

Takipçiniz olmayan insanlardan gelen özel mesajlar mesaj kutunuza değil de mesaj istekleri kısmına düşmektedir. Instagramda mesaj isteklerini engellemek için uygulanacak bir yöntem şuan için bulunmasa bile normal mesaj kısmına düşmemesi ve gelen mesajı engelleyebilme imkanı sunmaktadır.

Tanımadığınız kişilerden gelen mesajları engellemek için gelen mesajda bulunan “GERİ ÇEVİR” ve “İZİN VER” seçeneklerini kullanabilirsiniz.  Mesaj istekleri kısmına gelerek o kişinin gönderdiği mesaja “GERİ ÇEVİR” diyerek tekrar tekrar gelecek mesajları engelleyebilirsiniz. Bu işlem sonunda karşı tarafa bildirim gitmemekte, görüldü olarak gözükmemektedir.

3. Instagram DM Bildirimlerini Kapatma

Instagramda rahatsız olduğunuz birinin mesajlarından gelecek bildirimleri kapatmak mümkün.

Bildirim gelmemesini istediğiniz kişinin mesaj penceresine gelerek sağ üst köşedeki ünlem işaretine dokunun ve “Bildirimleri Sessize Al” seçeneğini uygulayın. Bu sayede o kişiyi sessize alıp gelen mesajlarda bir bildirim almazsınız.

Instagram Direk Mesajı Herkese Kapatmak Mümkün mü?

Özel mesaj kısmı kapatılamamaktadır ama mesaj atan kişileri engelleyerek aynı kişilerin rahatsız edici mesajlarından kurtulabilirsiniz.

Sonuç olarak instagram’da sizi tanımayan kişilerden ziyade, mesaj atmasını istemediğiniz ya da genel olarak rahatsız edici mesajlar atılmasını istemediğiniz için instagram mesaj isteklerini kapatmak istiyorsunuz. Bu en doğal hakkınız olsa da niyeti kötü olmayan ve size acilen ulaşması gereken insanların da önüne geçmiş olursunuz. Tersten düşünecek olursak, hepimiz numarası bulunmayan bir arkadaşımıza onu takip etmesek bile ulaşmaya çalışırız. Bu açıdan baktığımızda bu durum avantaja da dönüşmektedir.

Instagramın spam ve taciz mesajlarını engellemek üzere geliştirdiği bu özellikler sayesinde tanımadığınız kişilerden mesaj almanın önüne geçebilirsiniz. İlerleyen günlerde gelebilecek güncellemelerle belki de tanınmayan kişilere DM’yi tamamen kapatmak mümkün olabilecektir.

Örneğin, sizin takip ettiğiniz A kişisinin takip ettiği B kişisi bana mesaj atabilsin şeklinde geliştirmeler getirilirse bu durumun önüne biraz daha geçebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz