Instagram Konu Etiketlerini (hashtag) Nasıl Kullanırım?

0
532

Son zamanların en popüler uygulamalarından Instagram, görsel paylaşım üzerine ülkemizde ve dünyada ünlülerin, şirketlerin ve özellikle de gençlerin en çok kullandığı sosyal medya uygulamasıdır. Instagramın tanımından ziyade bu konumuzda sizlerin Instagramda hashtagi nasıl kullanırım sorusuna cevap niteliğinde fikirler sunacağız.

Konu Etiketi ya da Hashtag Nedir?

Ingilizce adı hashtag olsa da konuyu biraz basitleştirmek adına etiket (# işaretli yazılar) diyerek ilgili konumuza devam edebiliriz. Kısaca ise; “Tag” kelimesinden anlaşılacağı üzere etiketleme sistemidir.

Instagram Konu Etiketleri Neden Kullanılır?

Instagram uygulamasını kullanan insanlar paylaştığı gönderilere, gönderi tanımı olarak anahtar kelime ekler. Yani bunlar o konuda yapılan diğer paylaşımların da bulunduğu havuza girebilmek için kullanılan bir çeşit anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler Instagram konu etiketleri olarak da adlandırılır. Daha geniş kitlelere ulaşmak ve bu konuda yapılan tüm paylaşımlara ulaşmak amacıyla kullanılır.

Instagramda Etiket Eklemede Bilinmesi Gerekenler

Bu konuda bahsetmemiz gereken en önemli husus paylaşılan gönderinin herkese açık olarak paylaşılmasına dikkat etmenizdir.  Yani profili gizli olan kullanıcıların gönderileri konu etiketi başlığında herkese açık olarak görünmeyecektir.

Konu etiketine harf ve sayı girebilirsiniz ama boşluk ve diğer özel karakterler girilememektedir.

Sadece kendi paylaşımlarınıza etiket ekleyebilirsiniz. Dilerseniz başkalarının gönderilerinin yorum bölümüne ekleme yapabilirsiniz ama fayda sağlamayacaktır.

Her gönderi için en fazla 30 adet etiket eklenebilmektedir.

Önceden paylaşılmış bir gönderinize de gönderiyi düzenleyerek etiket ekleyebilirsiniz.

Instagram Konu Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Fotoğraf video ya da görseli paylaşma aşamasında metin girilen bölüme, kelimenin önüne gelecek şekilde ve bitişik olarak # işareti kullanarak eklenir. Kullanımı bu kadardır ve gördüğünü üzere gayet basittir ama asıl mesele doğru etiketleri kullanmaktır.

Etiketleri kullanırken kullanım amacınız çok önemlidir ama biz size en mantıklısını anlatmaya çalışacağız. Siz de amacınıza uygun olarak genişletebilirsiniz.

Yapacağınız paylaşımın doğru kitlelere ulaştırmanız için o işle ya da olayla ilgili etiketler girmelisiniz. Bunu birkaç örnek olay üzerinden anlatalım;

O an oynayan biz diziyi izliyorsanız ve izleyen diğer kişilerden de etkileşim almak isterseniz #diziadi/#diziadı (#Çukur/Cukur) şeklinde girebilirsiniz.

 Ziyaret ettiğiniz bir şehirden fotoğraf atıyorsanız o şehrin adını #Şehiradı (#Afyonkarahisar) şeklinde girebilirsiniz. Bu şehirde bulunan önemli bir yerden atıyorsanız da yine orayı belirten bir etiket kullanabilirsiniz.

 Önemli bir güne ait kutlama, hatırlatma ya da yas konulu içerik atacaksanız da örneğin #29Ekim şeklinde etiket ekleyerek diğer insanların da bu etiketteki paylaşımlara bakmak istediğinde karşılarına çıkarsınız.

Bu örnekler paylaşım türüne ve zamanına göre genişletilebilir ve geliştirilebilir.

En Çok Kullanılan Instagram Etiketleri

Gönderinizin daha fazla kişi tarafından görünmesi ve instagramda etiketlerle daha fazla beğeni almak için bazı popüler etiketler bulunmaktadır. Geçirdiğiniz bir günle ya da katıldığınız bir organizasyonla ilgili seçeceğiniz kelimelerle o anlarınızı özetleyebilir, insanlar tarafından instagramda keşfedilme konusunda olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Aşağıda paylaştığımız kelimeler İngilizcedir ama bunların Türkçelerini de çeşitlendirip duruma en uygun olanları kullanabilirsiniz.

Çevreyle İlgili Instagram Etiketleri;

#love #couple #cute  #kiss #hugs #forever #together #friend #friends #fun #funny  #friendship #party #happy #live #forever #bestfriend #goodtime #birthday #bday #party #wedding #bride #weddingdress #family #smiles  #congratulations

Günlük Hayatta Kullanılan Etiketler;

#selfie #me  #handsome #instagood #hair #coffee #cafe #drink  #food #art #illustration #travel #dog #cat #catsagram #sunset #clouds #rain #snow #summer #sunshine #winter #cold

Instagramda Beğeni Arttırma Etiketleri;

#like #like4like #likeforlike #liketeam #likeback #instagood #likeall

Karışık Instagram Etiketleri:

#baby #small #lovely #kids #beautiful #flower #nature #sky #sun #summer #beach #blue #flowers #night #tree #beach #ocean #fashion #style #sports #photography #photo #photos #pic

Bu hashtagleri kullanarak insanların sizi keşfetmesini sağlayabilir, takipçilerinizi ve instagramdaki beğenilerinizi arttırmanızı sağlayabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz