Instagram Hikayelerine Nasıl Müzik Eklenir?

0
810

Instagram’da etkileşimi arttırmak ve takipçilerinize daha özel paylaşımlar sunmak için hikayelerinize müzik ekleyebilirsiniz. Hali hazırda birçok kişinin yaptığı paylaşımların nasıl yapıldığı, bir o kadar kişi tarafından merak konusu olmuştur. Bu konumuzda da instagram hikayelerine nasıl müzik eklenir ve kullanılan yöntemler nelerdir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Gün geçmiyor ki instagram yaptığı güncellemelerle kullanıcılarının beklenti ve isteklerini gerçekleştirmesin. Viakep olarak instagram kullanımındaki püf noktaları ve gelen güncellemelerle neyin nasıl yapıldığını siz değerli ziyaretçilerimize dilimiz döndüğünce anlatmaya devam ediyoruz.

Atılan ilk hikayeler görsel ve video şeklindeyken şimdilerde sürekli olarak müzikli hikayelerde karşılaşıyoruz. Alışılmışın dışında yüklenen hikayeler sayesinde hem instagramın kullanıcı memnuniyeti artıyor hem takipçilerinize daha özel paylaşımlar yapabiliyorsunuz. Instagram da bu talebi gördü ve 3. yöntemde bahsedeceğimiz güncellemeyi getirdi.

Instagram Hikayelerine Müzik Nasıl Eklenir?

1. Arkaplanda Çalan Müzikle Hikaye Atmak

Getirilen son güncellemelerle bu yöntem eskide kalsa da ilk yöntem olduğundan kısaca bahsedelim. Arabada veya diğer 2. bir cihazla arka planda açtığınız müziklerle kaydederek hikaye atabilirsiniz. Instagramda müzikli hikaye atma konusunda son güncelleme gelene kadar en yaygın ve en basit yöntem buydu. Kamerayı aç, müziği aç ve kaydedip paylaş şeklindeydi.

2. Aynı Telefondan Müzik Açarak Hikaye Atmak

Bu yöntem için de arka planda müzik açılabilen bir uygulamaya sahip olmanız gerekmektedir. Ör. Spotify, Apple Music, Fizy… Diğer yöntemden 2 farkı var, ilk olarak müzik kaliteleri daha iyi olacak ve fazladan bir cihaza ihtiyaç duymayacaksınız.

 Müziği ilgili platformda açın ve duraklatın.

 Instagram’da paylaşmak istediğiniz hikayeyi açın. 

 Müziği açın ve hikayenizi başlatın.

 Böylelikle hikayeniz kaydedilirken müziği de kaydedeceksiniz.

 Hikayenizi paylaşarak işleminiz sonlandırın.

3. Instagram Müzik Etiketiyle Hikaye Paylaşmak

Kuşkuşuz olarak tercih etmeniz gereken en kaliteli yöntem budur. Instagram’ın konu girişinde bahsettiğimiz güncellemeleri sayesinde hikayelere müzik eklemek oldukça pratik hale geldi. Çıkartmalar bölümünde yer alan müzik çıkartması ile instagram hikayesine müzik ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Müzik çıkartmasıyla hikayeye müzik ekleme işlemi için öncelikle fotoğraf ya da videodan oluşacak hikayenizi oluşturma aşamasına gelin.

Çıkartmalar bölümünü açarak “MÜZİK” etiketini seçin. Daha sonra hikayenizin konusuna ya da ruh halinize göre instagram stories bölümünde yer alan 1000’lerce popüler şarkıdan birini aratarak seçin. Şarkıyı dinleyerek istediğiniz bir bölümünü hikayenize ekleyin ve paylaşın. İşlem bu kadar basittir.

Takipçileriniz hikayeyi görüntülerken, hikayenizle birlikte arka planda çalan şarkıyı dinleyecek ve şarkıcının adıyla şarkının adının yazdığı bir etiket görecekler. Bu tarz paylaşımlar sayesinde müzikler telif sıkıntısı yaşamadan paylaşılmaktadır.

Yine aynı şekilde hikayeyi kayıt ederek müzik paylaşacaksanız, kayıt düğmesine dokunarak ilgili müziği arka planda çaldırıyorsunuz. Kamerayla da ilgili hikayenizi kayda alıp hikayenizi oluşturabilirsiniz.

Instagram’da Müzik Etiketi Yok Sorunu

Son yöntemde bahsettiğimiz çıkartmalar bölümünden müzik etiketini kullanarak hikaye eklemek için instagram uygulamanızın Android ve iOS’taki en az 51. sürümünü kullanıyor olmanız gerekmektedir. Konumuz oluşturulduktan sonra illaki yeni sürümler gelecektir. Kısacası MÜZİK etiketi yoksa son sürümü kullandığınızdan emin olun.

Güncelleme işlemini PlayStore ya da  AppStore’den yapabilirsiniz. Dilerseniz uygulamayı kaldırıp, kalıntılarını telefonunuzun ayarlar bölümünden silerek tekrardan yükleyebilirsiniz.

Instagramda müzik etiketi gözükmeme sorunu hala devam ediyorsa help@instagram.com adresine mail atarak sorununuzun sebebini öğrenebilirsiniz.

Müzik etiketiyle eklenen parçalar yasal olarak herhangi bir sorun yaşatmamakta ve daha yüksek müzik kalitesiyle paylaşma imkanı sunmaktadır. Benzersiz hikayeler oluşturarak instagram etkileşiminizi arttırabilir, takipçilerinize sıra dışı fikirlerle kaliteli hikayeler sunabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz