Instagram Geri Sayım Etiketi Nedir, Nasıl Kullanılır?

0
910

Instagram’ın 2018’in son günlerinde getirdiği güncelleme ile instagram geri sayım etiketi özelliği birçok kişinin ilgisini çekti. Belirlediğiniz konu ile ilgili başlatacağınız instagram geri sayım sayacı sayesinde takipçilerinizle olan etkileşim ve gelecek hatırlatıcı bildirimler sayesinde özel günlerinize katılım artacaktır. Aşağıda geri sayım etiketi nedir,  instagram geri sayım etiketi nasıl kullanılır, coundtown nasıl oluşturulur gibi sorulara cevaplar bulacak ve bu konudaki tüm ipuçlarını öğreneceksiniz.

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan instagram, yaptığı güncellemelerle özelliklerine yeni özellikler eklemekte, kullanımı ve popülerliği koruyup etkileşimleri arttırmayı amaçlamaktadır. Bu güncellemenin en önemli özelliklerinden biri paylaştığınız hikayenin 24 saatle sınırlı olmamasıdır.

Instagram Geri Sayım Sayacının Amacı Nedir?

Instagram geri sayım aracı ile düzenlenen ya da düzenleyeceğiniz etkinliklerin ve gerçekleşecek olayların kalan sürelerini güne, saate kadar takipçilerinizle paylaşabileceksiniz. Örneğin söz, nişan nikah ya da düğün tarihinizi paylaşabilirsiniz.

Countdown Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz özelliğin asıl adı countdown’dur. Türkçe kullanılan uygulamada ise geri sayım olarak gözükmektedir. Countdown nasıl kullanılır ve bilinmesi gerekenler nelerdir gibi hususlarla ilgili yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Instagram Geri Sayım Etiketi Nasıl Kullanılır?

Paylaşacağınız hikayenin sağ üst köşesindeki etikete tıklayıp açılan ekranda GERİ SAYIM/COUNTDOWN etiketine dokunuyorsunuz.

– Geri Sayım Oluştur ya da CountDown Create deyip ilgili geri sayım konusunu düzenliyorsunuz. Konu ismine emoji de ekleyebilirsiniz.

Bitiş tarihini belirliyorsunuz.

Üst kısımdan sayım aracı arkaplanın rengini değiştirebilirsiniz.

Oluşturulan Geri Sayım Nasıl Silinir?

Sileceğiniz geri sayım penceresine gelip sağ üstteki üç nokta (…)’ya tıklayıp açılan ekranda SİL seçeneği ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Geri Sayım’da Hatırlatıcı Nasıl Oluşturulur?

Paylaşılmış bir hikayedeki geri sayım sayacına dokunup açılan seçenekte de HATIRLAT’a dokunmak yeterlidir. Bu sayede o sayımla ilgili bir hatırlatıcı oluşturmuş olacaksınız.

Instagram Geri Sayım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arkadaşlarınız geri sayım için hatırlatıcı oluşturabilmektedir. Bundan dolayı siz geri sayımı silseniz bile süre tamamlandığında hatırlatıcı oluşturanlara bildirim gitmektedir.

Bir başkasının sayacını kendi hikayenizde paylaşabilirsiniz. Dolayısıyla bir başkası da kendi hikayesinde sayacınızı paylaşabilir.

Sizin sayacınızda hatırlatıcı oluşturan biri olduğunda size bildirim gelmektedir.

Takipçi sayınız 50.000’den az ise geri sayım aracınız paylaşıldığında bildirim alırsınız.

Instagram Geri Sayım Gözükmüyorsa Ne Yapılmalıdır?

Instagram geri sayım özelliğini kullanmak istiyorsunuz ama etiketler arasında geri sayım yoksa aşağıdaki maddeleri inceleyin.

Telefonunuzda bu özelliğin kullanılıp kullanılmayacağınız araştırın.

En güncel uygulamayı kullandığınıza emin olun. Güncel değilse PlayStrone ya da AppStore’dan en güncel sürümü yükleyin.

Sorun ondan kaynaklı değilse ya da hala devam ediyorsa instagram önbelleğinizi telefon ayarlarından silebilirsiniz. Bu işlemi bilmiyorsanız uygulamayı silip tekrar yükleyebilirsiniz.

Hala bir çözüm getiremediyseniz instagramla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

Özel günlerinize ait davetleriniz için de kullanabileceğiniz instagram geri sayım etiketi sayesinde sevdiklerinize sanal ortamdan da davetiye göndermiş olacaksınız.

Sizin oluşturmadığınız ama yalnız katılmak istemediğiniz konser ya da maç gibi etkinliklere birlikte katılacağınız arkadaş bulmak için de bu etiketi kullanabilirsiniz. Yani hangi konularda instagram geri sayım aracının kullanılır konusu tamamen sizin yaratıcılığınıza göre şekillendirilebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz