Instagram ‘Bana Soru Sor’ Nasıl Yapılır?

0
1423

Son zamanların en popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram, sürekli yeni güncellemeler getirip kendini geliştiriyor. Temmuz 2018’de gelen instagram bana soru sor uygulaması da bu güncellemelerin en çok ilgi görenleri arasındadır.

Instagramın yaptığı güncellemeler bazı kısımların tepkisini çekip eleştirilse bile, tüm özellikleri tek uygulamada kullanabilme fikri birçok insana oldukça pratik geliyor. Güncelleme diyoruz çünkü bu yenilikler daha önce farklı platformlarda yapılmıştı. Soru sorma üzerine birçok uygulama ve internet sitesi olsa da insanlar instagramda bana soru sor özelliğini çok çabuk benimsedi. Bunun sonucunda da instagram aynı hizmeti veren diğer uygulamaları açık ara geride bıraktı. Örneğin hikaye özelliğinin gelmesiyle birlikte snapchat’in popülerliği düşüşünü hepimiz gözlemledik.

 Instagramda Bana Soru Sor Nasıl Eklenir?

Hikaye ekleme bölümüne girdikten sonra sağ üstte bulunan sticker (etiket, çıkartma simgesi)’a tıklanır. (ya da aşağıdan yukarı doğru sticker’lar açılır.)

Etiketlerin arasında, beyaz zemin üzerinde instagramın renklerinde karakterlerle yazılmış “SORULAR” etiketine tıklanır.

Çıkan ekranda soru yazılır ve gönderilir. (Bu alanın ve yazının rengi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.)

Eklediğiniz soru, hikayeler arasında gözükecek ve takipçileriniz hikayelere bakarken sizin sorunuza denk geldiğinde dileyenler cevap verme bölümünden sorunuzu yanıtlayabilecekler. (Gönderiniz hikaye olarak paylaşıldığından hikayenize başka açıklamalar ve etiketler ekleyebilirsiniz.)

Instagramda Soru Sor Özelliğini Kullanma Amacı?

Instagramda soru sorma özeliğinin en büyük avantajı takipçilerinizle olan etkileşimi arttırmak olacaktır. Böylelikle uzun zamandır konuşmadığınız bir arkadaşınızla sohbet konusu açabilmiş olacaksınız. Sorduğunuz sorularla bu amaçları genişletebilirsiniz.

Instagram Bana Soru Sor Özelliğinde Süreç Nasıl İşler?

Instagrama zaman zaman gelen güncellemeler ile uygulama birçok fonksiyon kazandı. Bunlardan biri yine bana soru sor özelliğine benzese de anket niteliğinde olup hazır cevaplarla cevaplandırıldı. Bana soru sor özelliği sayesinde ise takipçilerinizi size kendi istedikleri gibi özgün cevaplar verebiliyor.

Öncelikle sorunuzu hikaye bölümüne yukarda anlattığımız gibi eklemenizle süreç başlıyor. Gelen cevaplar size hikayenizin üzerinde yanıtlar bölümünden size iletiliyor.

Cevabın üzerine tıkladığınızda ise karşınıza 3 seçenekli menü geliyor. Bu menüden cevabı gönderene mesaj atabilir, cevabı paylaşabilir ya da silebilirsiniz. Gönderdiğiniz mesaj karşıdaki kişinin DM’sine gidecektir.

Bana Soru Sor’da Cevaplar Anonim mi?

Birçok kullanıcının merak ettiği bir durum ise sorulan sorulara gelen cevapların sahipleri belli olup olmayacağı konusudur.  Siz cevabı kimin verdiğini görebiliyorsunuz.

Bu cevapları tekrar hikaye olarak paylaşma imkanı da sağlayan uygulama, paylaşılan cevaplarda kişilerin isim ve fotoğraflarını gizlemeyi tercih etmiş. Yani sorunuza kimin cevap verdiğini sadece siz görebiliyorsunuz.

Bana Soru Sor Özelliğinin Gözükmemesi Durumunda Ne Yapılır?

Instagramda bana soru sor özelliği aktif değilse öncelikle App Store ya da Play Store’den en güncel instagram uygulamasının yüklü olup olmadığını kontrol edin. Silip tekrar yüklemek yerine güncelliğini kontrol etmek daha mantıklıdır.

Sorun hala çözülmediyse instagramla help@instagram.com mail adresi üzerinden mail atarak iletişime geçin. Mailin içerisine sorununuzu anlatan kısa bir metin ve bir ekran görüntüsü ekleyin. Maili gönderdikten sonra 1 saat, en fazla 1 gün içinde sorununuz çözülecektir.

Bu konuda yapılan diğer yanlış ise hesabınıza başka telefonlardan giriş yaparak kontrol etme girişiminizdir. Hesabınızda aktif değilse başka telefonlardan giriş yapsanız bile yine aktif gözükmeyecektir. Sorunun telefonunuzda olmadığını bu özelliğin aktif olduğu başka bir arkadaşınızın hesabına giriş yaparak da görebilirsiniz.

Bana Soru Sor Kısmından Sorulabilecek Sorular?

Bu kısım sizin ilgi alanlarınıza, takipçilerinizin ilgi alanlarına ve yaratıcılığınıza göre değişebilmektedir.

Örneğin dizi seyretmeyi seviyorsanız ve bu diziyi seyreden kitleniz varsa o an yayınlanan bölümle ilgili tahminlerin belirtilebileceği sorular hazırlayabilirsiniz. Ya da maket yapmak gibi bir uğraşınız varsa bununla ilgili görseller atıp nasıl bulduklarını ve nelerle geliştirebileceğiniz konusunda görüş alabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz