İçeriklerin Kalitesini Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır

0
500

İçerik, bir makalenin okuyucuya vermek istediği mesajların bütünüdür. Okuyucuya yazılmış olan içeriklerle anlatılmak istenilen aktarılır. Yazılan içeriklerin okuyucuya nasıl ulaştığı, okuyucunun bunu nasıl kabullendiği, ne şekilde algıladığı tüm bunlar hazırlana içeriklerin kalitesini belirler. Yani içeriklerinizin değer bulması bir nevi okuyucunun ipleri elinde tutmasına bağlıdır diyebilir. İçeriklerinizin kaliteli ve değerli olması için bu bakından okuyucu ile aranızı iyi tutmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Makalemizde bu konuyla ilgili olarak kaliteli içerikler için yapılması gerekenler olarak sizlere püf noktaları vermeye çalışacağız. Tüm bunlardan yola çıkarak siz de kalitel , okunmaya değer içerikte makaleler hazırlayabilir ve arama motorlarında üst sıralarda yer alarak başarılı olabilirsiniz.

İlk Kural: Kendi Yazım Stilinizi Belirleyin ve Çok Çalışın

Kaliteli içerikler üretmenin ilk kuralı öncelikle yazım dilinizin iyi olmasına bağlıdır. Bunun için herkes gibi kurallara katı katı bağlı yazım dili kullanmak yerine kendinize has yazım diliniz olsun. Bunun için ara sıra hata yapmaktan korkmayın. Okuyucu hatalı içeriklerden çok kendini sıkılmadan okutacak, zaman zaman eğlenceli içeriklere önem verir. Bunun için yazım diliniz ile okuyucu ile aranız da bağ oluşsun. Bu bağ ile ne anlatmak istediğinizi okuyucuya direk anlatın. Okuyucu süslü ve boş kelimelerdense anlaşılır, basit kelimeleri daha çok yeğler. Bu anlamda basit kelimeleri sanata dönüştürmek ve okuyucunun tabiri caizse kalbine dokunmak size düşüyor.

Okuyucu etkilemek için kendinize has yazım dili oluşturmak ve okuyucu ile sıkı bağ kurmak için çok çalışmanız gerektiğini de ayrıca hatırlatmak isteriz. Edison gibi tıpkı. Edison’u bilirsiniz elektriği bulmak için tam 99 kez yılmadan usanmadan deneme yapmış ve sonunda bu çabasının karşılığını almıştır. Siz de iyi bir yazar olmak ve yazılan içeriklerin kaliteli olması için ilk kural olarak çok çalışmayı kendinize hedef edin. Bu çabanızın karşılığında istenilen kalitede içerikler üretmeye başladığınızı göreceksiniz.

İlk Girişler Çok Önemli

Hem yazarken hem konuşurken karşınızdakileri etkilemek için ilk intiba çok önemlidir. Yeni bir işe başlamadan önce bile bilirsiniz ilk izlenim çok önemlidir. İşveren ona göre puan verir ve bu ilk izlenimin olumlu olması ile işe alınıp alınmayacağınıza karar verilir Aynı şekilde yazım dilinde de giriş yaptığınız ilk paragraflar etkili şekilde kullanılmışsa okuyucunun kalbini kazanmışsınız demektir. Bu bakımdan içeriklerinizde giriş yerlerinizi çok iyi teyit edin. Okuyucuda merak unsuru oluşturacak cümleler kurmaya çalışın ki okuyucu yazının devamında ne olacağı konusunda merakta kalarak yazının devamını sıkılmadan okumaya çalışsın. Giriş cümleleriniz okuyucuda merak unsuru uyandıran, etkili, sıkıcı olmayan eğlenceli cümlelerle olsun. Bu şekilde giriş yaparak yazının devamının okuyucu tarafından sıkılmadan okunmasını sağlayabilirsiniz.

Kendinizi Okuyucunun Yerine Koyun

Hazırlayacağınız içeriklerin en iyi şekilde anlaşılması ve içeriklerin değerli olması için okuyucu iyi anlamanız gerektiğini söylemiştir. Okuyucu iyi anlamak kendinizi okuyucunun yerine koymakla olur. Bu da empati yoluyla okuyucu anlamanızı sağlar. Empati; karşınızdaki kişinin yerine kendinizi koyarak onu anlama sanatıdır. Bu sanatı okuyucularınız için de yaparak onları daha iyi anlayabilirsiniz. Okuyucunuz sizden ne istiyor, nasıl içerikler üretmenizi istiyor bunları anlamanız için kendinizi okuyucu gibi hissetmeniz gerekir. Siz okuyucu olsanız nasıl içerikler üretilmesini isterseniz bunu düşünebilirsiniz. Örneğin kendimden yola çıkarsam ben çok uzun ve karmaşık kelime oyunları kullanılan içerikleri okumak istemem. Sıkılarak ilk paragrafta okumayı bırakırım.  İçeriklerin sıkılmadan okunması için yabancı terimlerden ve anlaşılmayan cümlelerden mutlaka uzak durun. Bunun yerine sade, anlaşılır ve basit kelimeler seçmeye özen gösterin. Seçeceğiniz kelimeler ve kuracağınız cümleler öylesine iyi seçilsin ki herkes okurken nasibini alabilsin.

İçeriklerinizi Önce Kendiniz Beğenin

Yazmış olduğunuz içerikleri öncelikle kendiniz beğenmeniz gerekiyor. Yazılan içerikleri okuyarak işte tamam oldu diyebilecek kadar kendinizi beğenmeniz gerekir. Siz oldu diyorsanız inanın okuyucu için de olmuştur. Vermek istediğiniz mesaj, anlatmak istedikleriniz böylece okuyucu tarafından da kabul görecek ve gerçekten içerikleriniz okunmaya değer kalitede olacaktır. Toparlarsak; inanmak, çok çalışmak, etkili giriş cümleleri hazırlamak, okuyucu ile empati kurmak ve kendinizi beğenmek, bu kuralları öncelikle iyi uygulayınca kaliteli içerikler üretmek için ilk adımları atmış olursunuz. İlk adımlar diyoruz çünkü daha işimiz bitmedi. Kaliteli ve okunmaya değer içerikler üretmek için yapmanız gerekenler bunlarla sınırlı değil. Korkmayın bundan sonra yapmanız gerekenler de dikkat ettiğiniz müddetçe kolay.

Kendinizi Yenileyin!

Okunmaya değer kaliteli içerikler üretmek kendinizi yenilemekten geçiyor. Bunun için çok okuyun, çok gezin, farklı insanlarla ve ortamlarla tanışın. Tabi bu farklılık size kalite katacak kişi ve ortamlara girmenize bağlıdır. Farklı insan ve ortamlar tanıyın derken boş kişileri ve yerleri kast etmiyoruz. Mesleğinde ya da yaptığı işte başarılı olmuş kişileri ve ortamları kast ediyoruz.

Tüm bunlardan yola çıkarak kendinizi yenilemek ve daha iyisini yapmak için çabalayın. Hiçbir zaman aynı yerde saymayın. ‘’İki günü eşit olan zarardadır’’ hitabını esas alarak daima kendinizi ve içeriklerinizi yenilemeyi hedef alın. Kendinizi geliştirmek için çaba sarf edin. Piyasayı iyi takip edin. Başarılı ve yenilikçi insanların hayatlarını örnek alarak siz de onlar gibi ya da daha iyisi olmaya çalışın. Çalışın, üretin, özümleyin ve uygulayın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz