HPV Testi Evde Yapılır Mı?

0
574

HPV virüsü, sadece insanlara etki eden bir virüs türüdür. 100 farklı türü bulunan bu virüs, genellik cinsel yolla kişiden kişiye geçmektedir. Genital siğiller bazen kansere kadar ilerleyebilen farklı sonuçları beraberinde getirebilir. Bu nedenle erken teşhis edilmesi önemlidir.

Cinsel ilişki yaşamış ya da yaşamamış insanlarda sıklıkla görülme sebebi henüz bilinmemektedir. Ancak çoklu cinsel ilişki yaşayan birçok kadın ya da erkek bu virüse yakalanabilir ve bu kişilerde görülme oranı yüksektir.

Konu kanser olduğunda, insanlarda ciddi anlamda bir tereddüt oluşmaktadır. Korunmasız cinsel ilişki ve çoklu cinsel yaşamdan kaynaklı olarak bu virüslere yakalanma şansı yüksektir. Bu nedenle etkin ve sorunsuz bir yaşam erken teşhis ve müdahale yöntemlerine bağlıdır.

HPV Virüsü Ve Dünyadaki Duruşu

ABD ve Avrupa’da yapılan birçok araştırma göstermiştir ki, her 4 kadından 1’i kansere neden olan HPV virüsünü taşımaktadır. Yapılan bu deney ve testler neticesinde evde HPV testinin yapılması gündeme daha fazla gelmiştir. Kadınların mahrem olarak algıladıkları bu testleri evlerinde kendi başlarına yapabilmeleri ve sonucu anında öğrenerek, tedavi süreçlerine başlayabilmeleri mümkün olmaktadır. Yapılan bu araştırmalar kırsal kentlerde ve yerleşim yerlerinde yaşayan kişilerin kentlerde yaşayanlara oranla daha sık bu virüse rastladığını göstermiştir.

Evde HPV testi oldukça yeni olmasına karşın ülkemizde de artık uygulanabilmektedir. 2012 yılı içinde kullanım ve destekleri de bu aşamada da artmıştır. Yapılan birçok test şeklinde uygulama sonrasında, kanserli HPV’yi test edebilen özel bir uygulama bulunmuştur. Evde kolayca uygulanabilen bu test, farklı tartışmalara da neden olmuştur.

Rahim ağzı kanserine büyük oradan inatçı HPV virüsünün neden olduğu tespit edilmiştir. Hemen hemen her cinsel ilişkiye giren kişi bahsi geçen 100 virüsten birine maruz kalabilir. Bu virüsler anlık olarak kişinin yaşamını olumsuz etkilemese de, zaman içinde, anüs, vulva, penis ya da rahim ağzı kanserine davetiye çıkarmaktadır. Cinsel ilişki esnasında kondom kullanmak, virüsten koruyan en başarılı yöntemdir.

Evde yapılan HPV testleri anlık olarak sonucu verebilmektedir. Ancak yüzde yüz doğru ve kesin sonuçları verdiği konusunda tereddütler vardır. Kullanıcı hatasına dayalı bazı negatif sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu da testi yapan kişinin yanılmasına neden olabilir. Yapılan test sadece kansere neden olabilecek olan virüs türlerini belirlemektedir.

Elde edilen sonucun doğru olduğuna ve pozitif olmasına dayanarak yapılacak il adım ise bu konunun tam teşekküllü bir hastanede tespit ve teşhisinin sağlanmasıdır. Bu kolonoskopi, biyopsi ve sevikste bulunan zararlı hücrelerin çıkartılması gerekebilir. Kısacası teşhisin konulması, bir dizi müdahale sürecinin de başlaması anlamına gelmektedir.

Kimler HPV Testi Yapmalı?

Aşağıda belirtilen durumlarda HPV virüsü taşıyor olabileceğinizi düşünerek testi uygulamanız önerilmektedir.

Adet döngüleri arasında kanamaların gelmesi

Cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama oluşması

Kadınlarda; cinsel organ ya da anüs etrafında cilt renginden daha açık siğile benzeyen ve büyüyen nesnelerin çıkması

Erkeklerde; cinsel organ üzerinde, sünnet derisi üzerinde ya da altında sivilce tarzı, cilt renginden açık ya da koyu siğillerin oluşması

Cinsel organda yanma, kaşıntı ve hassasiyet hissi

Evde HPV Testi Yapmak Ne Gibi Rahatlıklar Sağlar?

Cinsel olarak aktif ve korumasız bir yaşantınız varsa, CYBE riskiniz de yüksektir. Şüpheye düştüğünüz günden itibaren 3 hafta sonra testi yapabilirsiniz. Ortalama 3 ayda bir bu testi uygulamanız sağlık personeli tarafından önerilmektedir.

Özellikle kadınlarda bu virüsün erken teşhis edilmesi kanser ve kanser öncesi tedavi için önemlidir.

Bu testi evde kısa sürede ve zaman kaybetmeden yapabilirsiniz. Testi kendiniz yapmanız içinizi biraz daha rahatlatacak olup, başkaları ile yersiz konuları konuşmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz