Hosting’den Sunucuya Geçme Zamanı Geldi mi ?

0
454

Hostingden sunucuya geçme zamanı geldi dememize sebep olacak etkenler nelerdir?

Geçiş sistemi çok kapsamlı bir konudur, geçiş aşamasında değerlendirilmesi gereken bir çok kriter vardır. Bunların hepsinin öncelikle değerlendirilmesi ve buna göre geçişin sağlanması gerekiyor.

Nedir bu kriterler?

Kaynak kullanımı sunucu üzerinde paylaşımlı bir hosting işlemcinin %25 fazlasını belirli bir süreden fazla kullanıyorsa bir web sitesi, bu sunucuya geçiş için bir kriter olabilir. Ayrıca server tabanlı bir işlem yapması, mysql gibi veritabanlarına çok fazla bağlantı kurması, 15 dakikadan daha az bir sürede chrome işlemi yapması ve bant genişliğinin çok olması sunucuya geçiş için bir kriter olabilir.

Web sayfalarına ilgi arttıkça tabi’ki kaynak kullanımı’da doğal olarak artıyor önce paylaşımlı hosting bir web sitesi başlayabilir ama tabi’ki o sayfaya giriş yapan kişilerin sayısı arttıkça bir sunucuya geçmesi gerekebilir.

Sunucu tipi giriş yapan kişi sayısına ve yazılımına bağlı olarak değişebiliyor, tabi bazı durumlarda yazılım hataları’da bu kriterlerin yanlış yorumlanmasına neden olabilir mesela web sitesinin yazılımında bir problem varsa ve o problem yüzünden işlemciyi çok fazla kullanıyorsa paylaşımlı bir hosting’de bu aslında yanlış bir kriter olabilir, yazılımı düzeltip paylaşımlı bir hosting ile devam edilebilir sunucuya geçiş gibi bir işlem yapılmasına gerek yok bu durumda.

Web sitesinin sunucuya geçmesi gerekmiyor ama gerekli optimize yapılmadığı için yüksek kaynak kullanımı oluşturuyormuş gibi görünüyor ve gereksiz yere sunucuya geçiş yapmanız gerektiğini düşündürüyor. Web sitelerinin öncelikle doğru optimize edilmesi çok önemli diyebiliriz bu konuda.

Sunucuya geçişten sonra ise kaynak kullanımı tabi’ki rahatlayacaktır ancak tabi’ki sunucuya geçtikten sonra güvenlikle ilgili, denetimle ilgili bazı problemler görülebilir. Sunucu yönetimiyle ilgili bilginiz olması gerekir yada profesyonel destek almanız gerekir, tabi’ki yardımcı programlar var, sunucu kontrol panelleri var bunlar çok kolaylaştırıyor ama yinede problem olabilir çünkü paylaşımlı hosting profesyonel yöneticiler o sunucuları yönetiyor ve aynı şekilde güvenlikle ilgilide problem olabilir, güvenlik ayarları paylaşımlı bir sunucuda çok daha tecrübeli kişiler tarafından yapılıyor.

Son olarak şunu söylemek gerekir’ki sunucu geçişi paylaşımlı hostinglerin kısıtlamalarına karşı rahatlatıcı bir etki yapsa’da finansal açıdan ve güvenlik açısından problemlere yol açabilir bunlara’da dikkat etmek gerekir. Kişinin sunucuyu doğru yönetiyor olması ve bu konuda bilgi sahibi olması gerekiyor aksi takdirde sorumluluk’da size ait olacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz