Hemofili nedir? Tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

0
635

Hemofili Hastalığının Nedenleri Nelerdir

Vücutta herhangi bir sebepten ötürü meydana gelen kanamanın pıhtılaşma sonucu durmaması durumuyla ortaya çıkan rahatsızlığa hemofili hastalığı denmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlık olan hemofili, vücudun dış yüzeylerinde görülebileceği gibi iç kanamalarda da karşılaşılabilen bir hastalıktır. İki çeşit hemofili hastalığı mevcuttur. Faktör sekiz proteininin eksikliği ya da hiç bulunmaması durumunda hemofili A hastalığı ile karşılaşılırken, faktör dokuz proteininin eksikliğinde hemofili B hastalığı ile karşılaşılır.

Hemofili Hastalığının Nedenleri

Bu hastalık kalıtsal olduğu için sonradan herhangi bir sebeple kazanılımı mümkün değildir. Taşıyıcı olarak anneden gelmekte olup daha çok erkek çocuklarında karşılaşılmaktadır. Azda olsa kız çocuklarında da görülebilir. Hemofili hastalığının hafif, orta ve ağır olmak üzere üç aşaması vardır. Bu hastalığın tedavisi olmakla birlikte, hastalığa maruz kalmış kişi bu durumu ömür boyu yaşayacaktır. Bu sebeple yaşamı boyunca yaşantısına dikkat etmelidir.

Hemofili hastalığında Tanı Koyma

Hastanelerin hematoloji bölümlerinde çalışan uzman doktorlar tarafından bu hastalığa tanı konulmaktadır. Tanı konma aşamasında hastalığın seyri incelenir, geçirilen kanamalar araştırılır, kronik kan testleri yapılır ve faktör ölçümleri gerçekleştirildikten sonra kesin sonuca ulaşılır. Bu şekilde hastalığın ilerleme durumunu ve türünün hangi özelliklerini olduğunu kesin olarak anlaşılmış olur. Tanı konma işleminden sonra hastaya uygun tedavi yöntemi bulunur. Hastalık çocukluk ve bebeklik dönemlerinde fark edilip tanı konduğu için, asıl sorumluluk aile ve yakın çevreye düşmektedir.

Hemofili Hastalığıyla Yaşamak

Hastanın ömür boyu mücadele etmek zorunda olduğu bu rahatsızlık, son derece dikkat etmeyi gerektirmektedir. Doktor tavsiyelerine son derece dikkat edip, kullanılmakta olan ilaçlar aksatmadan tüketilmelidir. Çocuk hastalarda bu sorumluluğu almak aileye düşmektedir. Ebeveynler çocuklarının yaşam alanlarında tedbirlerini almalı, okul yönetimi arkadaşları ve çocuğun muhatap olduğu çevreler dikkatlice bilgilendirilmelidir.

Hemofili hastası birey herhangi bir kaza durumunda yara alsın ya da almasın mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır. Olası iç kanamalarına sebebiyet verecek travmalara dikkat etmelidir. Diş çektirme durumunda doktor bilgilendirilmelidir. Erkek çocuklar sünnet olma durumlarında uzman hematoloğun onayı ve nezareti ile ilgili doktora sünnet ettirilmelidir.

Doğru teşhis ve uygun tedavi ile hemofili hastalığında ölüm riski bulunmamaktadır. Ancak hasta yaşamı boyunca dikkat etmeli ve yaşamını tehlikeye sokan durumlardan muhakkak suretle kaçınmalıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz