HarmonyOS Apple’a Rakip Değil

0
376

HarmonyOS uygulama sitemi Huawei, Amerika Birleşik Devleti’nin yürüttüğü ticari engellemeye (ambargo) karşı üretildi. Fakat Huawei yapımcısı HarmonyOS’un Android işletim sistemi ve İOS ‘a karşı çekişme içinde olacağını düşünmüyor.

Amerika’nın Huawe’ye karşı uygulamış olduğu ticari engel şirketin kurucusunun keskin önlemler almasına sebep oldu. Çin menşeili, teknoloji anlamında en büyüklerden biri olan şirketin ileri teknoloji olarak geliştirdiği HarmonyOS’ de bu yatırımlardan biri oldu. Fakat Huawei’nin sahibi yenilenen işletim sisteminin de Android sisteme ve İOS’a rakip olabileceğini kesinlikle beklemiyor.

HarmonyOS Tabletlerde Kullanılacak

Huawei’nin yapmış olduğu açıklamaya göre HArmonyOS televizyon ve Akıllı mikrofonlardan İOT aygıtlarına kadar çoklu ürün çeşidi için dizayn edilmiş cihazların birbirleri arasında kurulan bir işletim sistemidir. Huawei önceden bu alana akıllı cihazlar ile de destek olacağını teyit etmişti. Fakat HarmonyOS’in sahibi olduğu hiçbir akıllı telefonu henüz piyasada görülmedi. Huawei kurucusu Ren Zhengfei tüm bunlara rağmen HarmonyOS’u Android ve İos için rakip görmediğini beyan etti.

Ren Zhengfei, Dragon dergisine yaptığı açıklamada Android ve İos desteği alan cihazlar bunları kullanmaya alışan kişilerin desteği ile çok yüksek satışlar elde etmiştir dedi. Ren Zhengfei aynı zamanda HarmonyOS’un var olan alanlara karşı rakip olmasına karşın Amerika’nın ticari engellerine bir alternatif olduğunu söyledi.

ABD’den Huawe’ye Ambargo

HarmonyOS’un gelecekteki durumunu anlatan Huawei ‘nin sahibi, “Huawei bu platforma daha sonra katıldı. Bu sebeple Android ve Apple’in kullanmış olduğu işletim sistemlerinin önüne geçmek biraz zor olacak. Bu durum uzun vakit gerektirebilir, ama 300 yıl da değil” şeklinde konuşarak komik bir yanıt verdi.Ren Zhengfei, ticari engelin geçen sene başlamış olmasına rağmen Amerika’ dan satın almış oldukları parçaların sayısında çoğalma gördüklerini açıklamalarına ekledi.

Dergiye yapılan açıklamada, Amerika’nın Huawei’ye karşı alınmış olan yasağın arttırılması ile ilgili çalışmalar yaptığını söyledi.Washington’un Huawe’ nin yonga yapımında Amerika’ya ait bir teknoloji kullanılmak isteniyorsa bunun için gerekli olan lisans müracaatında bulunması için zorlama yapılacağına inanılıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz