Harici Harddisk (HDD) Şifreleme

0
5344

Elinizde Harci Hard Diskiniz var fakat özel dosya ve klasörleriniz mevcutsa artık kafanız rahat olacaktır. Diskinizi öncelikle ikiye bölmenizi tavsiye ederim. Bunu herhangi bir partiton programı ile yapabilirsiniz. Ancak diskinizde veriler varken bölümleme yapmanız tavsiye edilmez. Ya da en azından önemli verilerin yedeğini alın. Bölümleme yapmanızı neden tavsiye ettim derseniz şifreleyeceğiniz bölüme özel verilerinizi koyabilir ve sizden HDD’nizi isteyenleri de kırmamış olursunuz. Ayrıca kendi bilgisayarınızda şifrelediğiniz hard diskinizi başka bir bilgisayarda açmak için ayrıca program kurmanıza da gerek kalmamış olur.

Gelelim şifreleme işlemine.

Öncelikle programımızı indiriyoruz. Kurduktan sonra çalıştırıyoruz.

Şimdi programımızı açıyoruz ve sağ penceredeki sol üst bölümden harici diskimizi bulup işaretliyoruz.

storagecrypt2-604x278

Sonra Portable Use bölümünü sağ üstte görüyoruz. Bu kısımdan FULL kutucuğunu işaretliyoruz ki şifrelenmemiş olan kısma bir dosya atsın biz de harddiskimizi başka bilgisayarda program kurmadan açabilelim. Seçtikten sonra 1. kısımdan  “Send public and privacy area” linkiniti tıklayıp soldaki pencereyi açıyoruz. Şifrelemek istediğimiz bölümü seçiyoruz. 2. bölümde görüldüğü gibi NEGA70 seçildi. Sonra şifremizi yazıp “Encrypt” diyoruz.

storagecrypt3-487x350

ve yukarıdaki gibi şifrelemiş oluyoruz.

Bilgisayarım’a girdiğimizde Nega70 kısmı gizlenmiş oluyor.

storagecrypt4-468x350

Gizlediğimiz bölümü tekrar kullanıma açmak için, açık olan kısma giriyoruz. Bendeki NEGA400.

storagecrypt5-469x350

Bu bölüme portable use seçeneğinden full kutucuğunu işaretlediğimiz için “SClite” adında bir klasör açtı. içerisinde  SClite.exe isimli dosyamızı tıklıyoruz . ve yukardaki 2. bölümdeki gibi şifre yazmamız için bir pencere gelecek. Oraya daha önce gizlemek için belirlediğimiz şifreyi yazıyoruz. Ardından gizli bölüm tekrar açılmış oluyor. Dilerseniz bilgisayarınızda kuruluysa direk programı başlatabilir ve oradan şifreli HDD’yi işaretleyip şifreyi girip “Decrypt” butonu ile de açabilirsiniz.

storagecrypt6-504x350

Sorularınız için alttaki yorum alanını ya da iletişim sayfasını kullanabilirsiniz. Şifrenizi unutursanız geri dönüşü olmayabilir. Disk yöneticisinden o bölümü silip yeni bölüm oluşturmanız gerekir ki bu halde verileriniz uçar.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz