Hacker Saldırılarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

0
226

Günümüzde akıllı telefonlarının sıkça karşılaştığı problemler arasında Siber tehditler ve hacker saldırıları bulunuyor. Bu konuda akıllı telefon kullanıcılarının uygulayabileceği birkaç önlem bulunuyor.

Akıllı telefon kullanan bireyler çeşitli Siber saldırılara maruz kalma olasılıklarının da yüksek olduğunu bilmesi gerekiyor. Bu nedenle telefon içinde bulunan bilgilerin Siber tehditlere karşı korunması amacıyla bazı konulara dikkat ekmek gerekiyor.

Hacker
Hacker

​​​​​​Neler Yapılabilir?

Hacker saldırılarından korunabilmek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu kolay yöntemler sayesinde akıllı telefon kullanıcıları cihazlarını güvenle koruyabiliyor.

İşte o yöntemler;

  • Zor bir şifre oluşturmak
  • Ücretsiz wi-fi hizmetlerinden uzak durmak
  • Cihazın işletim sistemini güncel tutmak
  • Oluşturulan şifreyi sık sık değiştirmek
  • Her hesap için ayrı şifre oluşturma
  • Önbelleği temizlemek
  • Etkili bir antivirüs uygulaması kullanmak

Zor Şifre

Internet güvenliği amacıyla uygulaması gereken en önemli yöntem zor bir şifre kullanmak oluyor. Genellikle telefona kolay bir şekilde akılda tutulabilmesi için ad, soyad, 1234, 00 ya da 111 gibi tekrar eden sayılar ya da kişisel bilgiler kullanılıyor.

Akıllı telefon kullanıcıları kolay tahmin edilebilen, tekrarlayan sayılar yerine zor tahmin edilebilecek ancak kullanıcı tarafından kolay hatırlanabilecek kişisel şifreler oluşturması gerekiyor.

Önbellek Temizliği

Tarayıcılar kullanıcıların ziyaret etmiş olduğu sitelerin veri kapsamında zaman ve hız kazandırmak adına önbelleğe kaydediyor. Böylelikle daha önceden giriş yapılan bir siteye önbellek kullanılarak daha kolay giriş yapılabiliyor. Kullanıcılarına fayda sağladığı düşünülen bu sistem aslında internetten alışveriş ve bankacılık işlemleri konusunda büyük sıkıntı yaşatabiliyor. Bu nedenle kullanıcıların önbelleği düzenli olarak temizlemeleri gerekiyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz