Güzel Konuşma Egzersizleri

0
373

guzel-konusma-egzersizleri-1

Sahip olduğumuz konuşma yetisinin ifadeleri en doğru ve hedefine en iyi ulaşabilecek şekilde iletebilmesini sağlayan güzel konuşma, doğuştan gelen bir yetenek olduğu gibi sonradan yapılacak doğru egzersizlerle de edinilebilen bir beceridir. Güzel konuşma egzersizleri olarak tanımlayabileceğimiz bu çalışmalar bütünü, çok daha etkili ve güzel konuşma yapabiliyor olmamızı sağlıyor. Bu çalışmalarda öncelikle bizi tüm diğer canlılardan ayıran yegane yetimizi, hedefine uygun olarak kullanabiliyor olmanın önündeki engeller tanımlanarak ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Konuşmanın Önündeki En Büyük Engeller Konuşma Bozuklukları

Konuşmanın önündeki en büyük engeller, ifadelerin doğru ve net bir şekilde iletilebilmesini engelleyen konuşma bozuklukları olarak karşımıza çıkar. Kimi zaman söyleyiş bozuklukları, kimi zaman ortopedik sorunlardan kaynaklanabilen, ifadede anlaşılmazlığa neden olan bu bozukluklar erken müdahale ve doğru tedaviyle ortadan kaldırılabiliyor.

Konuşma Bozukluklarında Erken Müdahale Büyük Önem Taşıyor

Konuşma bozukluklarının ortaya çıkması henüz konuşmaya başladığımız çocukluk yıllarına dayanır. Yaşıtlarına göre daha geç konuşma, yaşına göre belirli ses ve kelimeleri yanlış söylemeyle ortaya çıkan bu sorunlar, aileler tarafından fark edilerek uzmanlar desteğinde yapılacak müdahale ile dilsel gelişim kendini henüz tamamlamadan düzeltilebiliyor.

Bu tedavilerde hızlı, kolay ve istenen sonuçların alınabilmesi tedavilere erken başlanmasıyla da doğru orantılı. Sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalarla desteklenecek güzel konuşma egzersizleri ile daha erken yaşlarda tanışan bireylerin aynı eğitimi almış diğerlerine oranla hemen her alanda başarılarının daha yüksek olabilme ihtimalini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Güzel Konuşma ve Diksiyon İçin Egzersizler Şart

Güzel konuşabilmek için ifadelerimizin iletiye çevrildiği tüm ses araçlarımızın birbiriyle uyumlu olarak çalışması gerekiyor. Bu nedenle sözel iletimlerin, ses tonu, doğru nefes alma ve sözlerin tavırlar ve beden dili ile desteklenmesini de içine alan diksiyon, iletişimde büyük öneme sahip.

Diksiyonun gelişimi aynı zamanda güzel konuşmanın da oluşabilmesini sağlayan anahtarlardan biri. Bu nedenle akıcı, anlaşılır ve etkili olabilmek için yapılacak diksiyon egzersizleri hem güzel konuşmanın hem de iyi bir diksiyona sahip olabilmenin kapılarını aralıyor.

Diksiyon egzersizleri ile birlikte yürütülen akıcı konuşma egzersizleri konuşmanın ve dolayısıyla iletişimin kesilmesine, etkisinin azalmasına neden olan akıcılığın ortadan kaldırılmasını sağlayan güzel konuşma egzersizlerinden biri.

Öncelikle Seslerin Doğru Çıkarılabilmesi Gerekiyor

Güzel konuşma egzersizleri için öncelikle konuşmanın en büyük araçlarından olan seslerin doğru çıkarılabilmesi için yapılacak çalışmalarla başlanmalı. Bu çalışmalarda güzel Türkçemizin sahip olduğu tekerlemelerden yararlanabilirsiniz. Ünlü harflerin söylenişi ile ilgili tekerlemelerle başlayarak, ünsüzlere ve damaktan çıkarılan seslere kadar bir dizi düzenli çalışmayla, ses ve söyleyişte kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hazır Metinleri Seslendirirken Kayıt Edin

Güzel konuşma egzersizleri ile konuşmada yapılan hataların yanında istediğiniz etkili konuşmanın nasıl olması gerektiğini doğru tespit edebilmek için hazır metinleri kendiniz seslendirin ve sesinizi kayıt edin. Tekrar tekrar yapacağınız bu çalışmalarla güzel ve etkili bir konuşma için eksikliğinizin nerede olduğunu ve nasıl giderilmesi gerektiği ile ilgili bu faydalı çalışma işinizi kolaylaştıracaktır. Örnek güzel konuşma metinleri ile yapacağınız bu çalışma aynı zamanda güzel konuşma ile ilgili doğru fikirlere sahip olmanızı da sağlayacaktır.

guzel-konusma-egzersizleri-2

Heyecanınızı Yenebiliyor musunuz?

Güzel ve etkili bir konuşmanın akıcı olması önemli. Ancak gereksiz heyecan sesinizin titremesine, doğru nefes alamamanıza ve dolayısıyla konuşmanın akıcılığının kaybolmasına neden olur. Heyecanın temel nedeni doğru nefes alma teknikleri ile giderilebilir. Doğru nefes alma tekniklerini bilerek doğru şekilde kullanabilirseniz heyecanınızı yenerek konuşmanızın gerçekten akıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak tüm bunların sağlanabilmesi için mutlaka bir uzmandan destek almak gerekiyor. Kendi kendinize yapılan çalışmaların bir program ve planlama dahilinde olmadığı için güzel konuşma egzersizleri uzun süre yapılsa bile doğru sonuçları almanız çok daha uzun sürebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz