Güneş Yanıklarına Doğal Bitkisel Çözümler

0
423

oily-skin-face

Yaz aylarında yaşanan en tehlikeli sağlık sorunlarından birisi de güneş yanıklarıdır. Bilinçsiz bir şekilde güneşte kaldığınız zaman cildinizde bu tarz yanıkların oluşması çok normaldir ve maalesef ki çokta acı verirler. Zamanla güneş lekesi haline dönüşen bu yanıkların bir an önce çaresine bakılmalıdır. Ayrıca güneşin tam tepede olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmak zorundaysanız güneş koruma faktörlü bir krem kullanmanızda fayda vardır. Fakat eğer çok geç kalınmışsa ve cildinizde acı veren güneş yanıkları meydana gelmişse aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

? Zeytinyağının acıları dindiren bir özelliği vardır ve aynı zamanda da cildin hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

? Aynı şekilde lavanta yağının da ağrıyı azaltan etkileri mevcuttur ve zeytinyağı ile birlikte yanık bölgeye sürülürse hızlı bir şekilde nemlendirerek tedavi edecektir.

? Cildinizde dayanılmaz batmalar söz konusu ise problemli bölgeye elma sirkesi ile masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından demlenmiş ama soğumuş siyah çaya pamuklar batırarak yanık yerin üzerinde gezdirirseniz çok daha kısa sürede ağrının şiddetinin azaldığını göreceksiniz.

? Güneş yanıkları oluştuktan sonra ciltte çok çirkin bir görüntü oluşturduklarından dolayı bir an önce iyileşmelerini ve normale dönmelerini istersiniz. Bunu gerçekleştirmenin en pratik ve hesaplı yolu ise salatalık suyudur. Salatalığı robottan geçirerek suyunu süzgeç yardımı ile püresinden ayırdıktan sonra yanık bölgeye direk sürmeniz çok etkili olacaktır.

Cilt yenilenmesini de hızlandıran bu yöntemle hem acınızdan hem de çirkin görüntüsünden bir an önce kurtulabilirsiniz. Ayrıca belirtmeliyiz ki güneş yanışı çok hafife alınacak bir oluşum değildir. Bu yüzden ateşinizi sık sık kontrol etmelisiniz ve eğer düşmezse derhal aile hekiminizden yardım istemelisiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz