Güneş lekesi nasıl geçer?

0
707

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bronzlaşmak isteyenlerin sahil kenarlarından ayrılmadığı bir döneme girmiş bulunmaktayız. Fakat bu bronzlaşmanın farklı bir boyutu olan Güneş lekeleri de cildimizi her konuda oldukça tehdit etmektedir. Güneş lekesinin nasıl geçeceğini bilmeden önce mutlaka güneş lekelerinin nasıl oluştuğunu ve vücudumuza herhangi bir zararı olup olmadığını bilmeliyiz. Çünkü nasıl oluştuğunu bilmeden bir sorunu ya da vücudumuz için iyi mi ya da kötü bir şey mi olup olmadığını bilmediğimiz bir lekeyi kendi yöntemlerimizle geçiremeyiz.

Güneş lekeleri nasıl oluşur?

Tıpta “solar lentigo” adıyla da bilinen ve güneş ışınlarının vücudumuzda bıraktığı kızarıklık, soyulma gibi problemlerin beraberinde gelen lekeler, bazen bizler için oldukça can sıkıcı bir durum haline gelebiliyor. En çok güneşte aşırı yanan kişilerde meydana geldiği görülse de cildinin beyaz tenli veya zor bronzlaşan bir ten olması, kolay kızaran bir cilde sahip olması dolayısı ile de gerçekleşebiliyor. Aynı zamanda da bazı durumlarda genetik eğilimlerden dolayı da güneş ışınlarından vücudumuz zarar görerek böyle bir tepki verebiliyor.

Bu tepkiler sonucunda ise vücudumuzda kızarıklık, soyulma gibi sorunlar oluşuyor ve bunların tekrarı sonucunda da güneş lekelerimiz oluşmaya başlıyor. Kalıcı bir sorunmuş gibi görünen bu lekeleri gidermek ne kadar uzun bir süre alsa da yine de geçebilecek ve kalıcı olmayan bir lekedir. Fakat bu lekelerin geçmesi konusunda herhangi bir şey yapmadan da bu lekelerin geçmesini bekleyemeyiz.

Çiller nasıl oluşur?

Lekelerin ve oluşan kızarıklıkların aksine kalıcı olan bu çiller, bazı kişileri oldukça rahatsız etmektedir. Genellikle yaz mevsimlerinde vücudumuzda daha çok ortaya çıkan çiller, görüntüsel olarak sevmeyenler için oldukça göze batmaktadır. Çoğunlukla da açık tenli kişilerde görülen bu durumdan korunmak için güneş kremlerini bol bol kullanmalı ve güneşten olabildiğince korunmalısınız.

Güneş ışınlarının çillerinizin olduğu yere vurması dolayısı ile çillerinizin daha da belirginleşmesini ve koyulaşmasını önleyecek olan bu durum dışında çillerinizin kalıcı olduğunu belirtmemizde fayda var.

Güneş lekeleri vücuda zararlı mıdır?

Güneş lekeleri genelde geçici oldukları ve çözümüne bakıldığı, dikkat edildiği durumda tekrar oluşmadığı için kötü huylu bir lekeye dönüşme ihtimalleri oldukça azdır. Ancak bu durum cildinize dikkat etmemeniz gerektiği manasına gelmez. Güneşten olabildiğince cildinizi korumadığınız süre içerisinde deride erken yaşlanma ve bazı cilt kanseri türleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Güneşten korunmak hem siz hem de cildiniz için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Kısaca hangi mevsimde olursanız olun, cildinizi ve kendinizi güneşten korumayı ihmal etmeyin.

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Eğer güneş lekeniz oldukça büyük ve sizi çok rahatsız ediyorsa bu durumda güneş lekesi ile ilgili İnternet’te yazan herhangi bir öneriyi uygulamamalı, doğrudan doktora başvurmalısınız. Doktorunuz sizin için bir tedavi planı oluşturarak en kısa sürede lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Fakat bunun dışında tıbbi bir müdahaleye ihtiyaç duymayan ciltler için birçok yol bulunmaktadır.

Bunlardan en bilindik olanları renk açıcı preparatlar ve yüzeysel olarak düzenli yapılan peelinglerdir. Aynı zamanda lazer tedavileri, IPL ve soğuk uygulama, dondurma tedavisi gibi birçok kişisel çözümler uygulanmaktadır.

Fakat bu çözümler sizler için uzun ömürlü olmayacaktır. Eğer vücudunuzda herhangi bir güneş lekesi oluşmasın istiyorsanız, düzenli olarak bakımlarınızı ihmal etmemeli ve güneşten her zaman olabildiğince korunmaya çalışmalısınız.

Güneşten korunmadığınız takdirde vücudunuzda yeni güneş lekelerine yer açarak tekrardan oluşmalarını sağlarsınız. Bu yüzden cildinize her zaman bakım yapmalı ve kendinizi sevmelisiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz