Guatr Hastalığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
896

Guatr, gırtlak bölgesinde yer alan tiroit bezlerinin normalin çok üstünde büyümesiyle oluşan sağlık problemine verilen isimdir. Tiroid bezi ise metabolizmayı düzenleyen hormonları salgılar ve üretir. Ayrıca tiroid, büyüme hormonu salgılamaktan da sorumludur. Guatr, çoğunlukla kendini belli etmez ve ağrı yapmaz. Büyüdüğünde yutkunmayı zorlaştırabilir ve öksürüğe neden olabilir. Çok küçük olan guatrı teşhis etmek zor olsa da, büyük guatrlar gözle görülür ve elle muayenede çok kolay tespit edilir.

 Guatr Hastalığının Çeşitleri

 Guatr noldülsüz ve nodüler guatr olmak üzere ikiye ayrılır. Nodülsüz guatr, içinde nodül bulunmayan, her iki tiroid bezinin simetrik olarak büyüdüğü guatr çeşididir. Nodüler guatrda ise, tiroid bezinin büyümesinin yanı sıra içinde bir ya da daha fazla nodül bulunur. Birden fazla nodülün bulunduğu guatr türüne ise; multinodüler guatr denir.

 Hastalığın Nedenleri

 Guatr hastalığının tüm dünyada bilinen en yaygın nedeni iyot eksikliğidir. Çünkü iyot Tiroidin, tiroid hormonu salgılamasına yardımcı olur. İyot eksikliği durumunda, troidler fazla çalışmaz ve bu da tiroid bezlerinin büyümesine sebebiyet verir. Bunun yanı sıra hamilelik, graves hastalığı, kist, boyun bölgesinde maruz kalınan radyasyon ve genetik faktörler gibi belirtiler de görülür. Ayrıca menopoz dönemindeki kadınlar da guatr hastalığı açısından risk altındadır.

 Guatr Hastalığının Belirtileri

 Guatr genelde görüntüsü dışında belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Bazen de boyunda şişlik, nefes darlığı, öksürük ve ağrılara sebep olabilir. Ayrıca guatrın etkileri tiroidin az veya çok hormon salgılamasına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin tiroidin yeteri kadar hormon salgılamaması durumunda; saç dökülmesi, kilo verememe, halsizlik, uyku hali, kabızlık, ciltte kuruma, görülebilir iken tam tersi durumda ishal, çarpıntı gibi etkiler görülebilir.

 Tedavi Yöntemleri

 Tiroid hastalığının tedavisi, tiroid hormonlarının düzeyine ve tiroid bezinin durumuna göre belirlenmektedir. Hastalığın tedavisi ilaç, atom tedavisi ve operasyon olarak yapılıyor. Hastaya hangisi uygunsa o yöntem seçiliyor.

 Nodülsüz yani basit guatr türünde tedavi yöntemi vücutta ne eksik ise onu yerine koyarak yapılır. Yani iyot eksikliği kaynaklı ise iyot takviyesi yapılır, otoimnün ile ilgili bir hastalık var ise yapay hormon verilir.

 Nodüler guatrda ise ilk önce bakılması gereken nodüllerde kanser olup olmadığıdır. Tetkikler sonucunda nodüllerde kanser bulgusuna rastlanmazsa yalnızca takip yeterli olacaktır. Büyüyen şikayet yaratan nodüllere operasyon uygulanabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz