Google’ın Balonu Rekor Kırdı

0
204

Google ile aynı çatı altını paylaşan Loon internet balonu 312 gün havada asılı kalarak yeni bir rekora daha imza attı. Google ile aynı çatı altını paylaşan Loon internet balonu 312 gün havada asılı kalarak yeni bir rekora daha imza attı.

Loon isimli balonu bundan tam 312 gün önce gökyüzüne gönderildi. Bugün gelen bilgilere göre bu balonun sorunsuz bir şekilde havada kalmayı başardığı ve havada kalma süresinin balonlar arasında bir rekor olduğu bildirildi.

Google'ın Balonu Rekor Kırdı
Google’ın Balonu Rekor Kırdı

Loon Balonu

Loon’un hedefi, yerden 18-25 kilometre yükseklikte yüksek irtifa balonları aracılığıyla kırsal veya insansız alanlara 1 Mbps’ye kadar İnternet hızları sağlamak için havada kablosuz bir ağ sağlamaktı. Loon tarafından atmosfere gönderilen balon geçtiğimiz günlerde etkileyici bir rekor elde etti. Loon’un HBAL703 kod adlı yüksek irtifa balonu stratosferde 312 gün kaldı. Bu süre zarfında, balon güney yarımkürede uçuyordu.

Loon için bir seferde 312 gün havada kalan internet balonu, balon sektörü için çok önemli bir gelişmedir. Bir önceki uçuşta böyle bir Loon’un en uzun uçuşu 223 gün sürmüştür. Bu da şirketin internet sıcak hava balonunun kullanım süresini yaklaşık% 50 artırdığını gösteriyor.

Loon Balonu Önemi

Loon’daki İnternet balonu, özellikle 2017’de Maria Kasırgası Porto Riko’yu vurduğunda önemini gösterdi. Bölgeye hizmet vermeye başlayan internet balonları, kasırgadan etkilenen 100.000 kişiye İnternet hizmeti sağladı. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Loon, Kenya kırsalındaki binlerce kişiye 4G hizmeti vermeye de başladı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz