Google Uygulama izinleri ve Erişimi Kaldırma

0
626

Hesabınıza bağlı uygulamalar sayfasında, üçüncü taraf sitelerin ve uygulamaların bir listesini görebilirsiniz. Bunlar, Google Hesabınıza erişmesine izin verdiğiniz siteler ve uygulamalardır. Ayrıca bunların, hesabınızın hangi bölümlerine erişebildiklerini bu listede görebilirsiniz.

Örneğin, arkadaşlarınızla birlikte gerçekleştirdiğiniz antrenmanları planlamanıza yardımcı olacak bir uygulama indirmiş olabilirsiniz. Bu uygulama, buluşabileceğiniz arkadaşları ve uygun saatleri önermek için Google Takviminize ve Kişilerinize erişmek istemiş olabilir.

Bir uygulamanın, Google Hesabınızda erişime sahip olabileceği pek çok düzey vardır. Bunlardan birkaçı aşağıda örnek olarak verilmiştir:

Tam hesap erişimi

Tam hesap erişimi izni verdiğinizde, uygulama, Google Hesabınızdaki hemen hemen tüm bilgileri görebilir ve değiştirebilir (ancak şifrenizi değiştiremez, hesabınızı silemez ya da sizin adınıza Google Cüzdan ile ödeme yapamaz).

Belirli Google uygulamaları tam hesap erişimi altında listelenebilir. Örneğin, iPhone’unuz için indirdiğiniz Google Haritalar uygulamasının tam hesap erişimine sahip olduğunu görebilirsiniz.

Bu “Tam hesap erişimi” ayrıcalığı, sadece tam olarak güvendiğiniz ve kişisel bilgisayarınıza, telefonunuza veya tabletinize yüklenmiş olan uygulamalara verilmelidir.

Güvenmediğiniz veya tanımadığınız bir uygulamaya tam hesap erişimi verdiyseniz bu izni Erişimi iptal et’i tıklayarak iptal etmenizi öneririz.

Temel profil bilgilerinizi görüntüleme

Bu uygulamalar, hesabınızdaki temel verilere (örneğin, ad, e-posta, cinsiyet ya da ülke) erişir. Uygulamanın “Google Hesabınızı kullanarak oturum açabildiğini” de görebilirsiniz. Bu, Google’da oturum açmış olduğunuz sürece Google kullanıcı adınız ve şifrenizle bu uygulamalarda oturum açabileceğiniz anlamına gelir ve bu şekilde yeni şifreler hatırlama ya da yeni hesap oluşturma sıkıntısından kurtulursunuz.

Okuma ve yazma erişimi hakkında

Bazı uygulamalar ve siteler için verilen izinler, okuma ve yazma erişimini içerebilir. Bu durum, söz konusu uygulama veya sitelerindeki etkinliklerinizle ilgili bilgileri, kullandığınız Google ürünlerinde yayınlayabilecekleri anlamına gelir. Örneğin, telefonunuzda, koştuğunuz mesafeleri takip etmenize olanak veren bir uygulamanız olabilir. Bu uygulamanın, Google+’ya okuma ve yazma erişimi varsa uygulama, kaç kilometre koştuğunuza ilişkin bilgiyi Google+ sayfanızda yayınlayabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz