Google Search Console Kurulumu

0
379

google-search-console-kurulumu-1024x576

Dünyaca bilinen en iyi ve en Professional olarak çalışan arama motoru olan Google, web siteleri için Analytics’i hizmette sunmaktadır. Fakat bir çok web masterın yapmış olduğu hataların başında console sistemini doğru kullanılıyor olmamasıdır. Verimli bir şekilde kullanabilmek için yapılması gereken ayrıntılar oldukça kolay ve basittir.

Arama motorunun verilerini ve hizmetlerini tam olarak görebilmeniz için panelinize girdiğiniz sol kısımda yer almakta olan Edinme- Arama Motoru Optimizasyonu- Sorgular bölümü ilk etapta çalışmamaktadır. Bunun için Google web tasarımcılardan yapılandırma yapmanızı beklemektedir. Bu konuda ne yapacağını bilinmesi oldukça önemlidir.

Google Search Console Yapılandırılması

Yapılandırma aslında beklenildiği gibi zor bir işlem olmayıp oldukça basit bir işlemdir. Google ilk etapta bu işlemi nasıl yapacağınızı size aktarmaktadır. Türk insanları olarak okumayı pek sevilmediği için bu kısım göz ardı edilmektedir. Bu yüzden sizlere kısa yoldan bu işlemi nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

Öncelikle ilk yapmanız gereken alan adı sahipliğinizi doğrulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Analytics’e eklemiş olduğunuz siteyi tekrardan Google Webmaster Site Yöneticisi kısmından tekrar eklemeniz gerekmektedir. Bu kısımda ekleme işlemi yaptıktan sonra ve sitenizi doğrulama işleminizi doğru bir şekilde yapıldığı taktirde sol kısımda yer alan Arama Trafiği-SearchAnalyticsisminde ki bağlantıyı görebileceksiniz. Bu bağlantı sayesinde kolaylıkla sitenize kullanıcıların hangi yöntemle geldiğini ayrıntılı bir şekilde görebileceksiniz. Toplam gösterim sayısı ve tıklanma sayınızı gösteren paneli Analytics kısmına bağlamak için Google Search Console kısmına geri dönmeniz gerekiyor ve sitemizi Analytics verileri için şeklinde bulunan ibareye tıklamanız gerekmektedir. Açılan kısımda sitemizi buluyor ve kayıt tuşuna basıyoruz. Bu işlemi yaptığınız taktirde Edinme- Arama Motoru Optimizasyonu- Sorgular kısmından artık daha ayrıntılı bilgi ve analizine ulaşabilirsiniz. Böylelikle sitenize hangi bağlantı ve kelime üzerinden giriş yapıldığını gözlemliyebilirsiniz. Fakat bu işlemler geçmiş dönemdeki girişleri göstermez ve doğrulama ve kod girişini yaptıktan sonraki işlemleri görebilirsiniz. Yani geçmişe yönelik bilgilerinize ulaşamazsınız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz