Google Pixel 4’te Ekran Detayı

0
416

Google’ın 90 Hz ekran özellikleri ile dikkat çeken Google Pixel 4 ve Google Pixel 4 XL, tasarlanırken kullanıcılarının gözlerinden kaçabilecek ancak dikkat edilmesi gereken bir özelliğe sahip. Bu ürünler, her ne kadar ekran yenileme hızı olarak 90 Hz olarak tanıtılsa da sadece yüksek parlaklıklarda 90 Hz olarak ekran yenileme hızı verdiği ortaya çıktı. Tasarımlarında ise bu geçiş hızları 60 Hz-90 Hz hızlar arasında otomatik olarak değişen bir yapı kullanıldı.

90 Hz’lik Yenileme Hızı

Ürünlerin tanıtımında her ne kadar 90 Hz’lik ekran yenileme hızından söz edilse de Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL, her an bu hıza sahip değil. Tanıtımdan sonra ortaya çıkan ayrıntılarda, sadece belirli kullanma koşullarında ve destekleyen uygulamalar içerisinde ortaya çıkan bu 90 Hz’lik hızın kullanıcılar arasında ne kadar dikkat çekeceği merak konusu.

Hızı Sabitlemek

Andorid kullanıcılarından biri de bu detayı doğrularken, ekran parlaklığının %75 düzeyinin altına indiği durumlarda kendiliğinden 60 Hz bandına düştüğünü belirtti. Kullanıcılar istediği takdirde, geliştirici ayarlarından ekran hızını kalıcı olarak 90 Hz hız bandında olacak şekilde ayarlama imkanına sahipler. Bu ayarları yaparak, ekran parlaklığı ile ekran yenileme hızının bağlantılı şekilde çalışmasını engelleyebilirler. Böylece kullanıcılar her durumda 90 Hz’lik bir ekran yenileme hızına sahip olabilirler.

Diğer Telefonlar

Yukarıda bahsettiğimiz bu durum sadece Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL için geçerli değil elbette. Diğer telefon modellerinden OnePlus 7 Pro ve OnePlus 7T de ekran yenileme hızlarında farklılık gösteren cihazlardan. Ancak Pixel 4 ve Pixel 4 XL için yapılan bu hız değişikliği şirketin bilerek ve isteyerek yapmış olduğu bir özellik olabilir. Bu şekilde düşük ekran parlaklığında daha fazla pil ömrü, şirketin amaçlarından biri olabilir.

Diğer telefonlar arasında dikkat çeken bir nokta ise, OnePlus 7 Pro ve Asus Rog Phone 2 gibi cihazlarda değişiklik gösteren bu hızın, ekran parlaklığı ile herhangi bir bağlantısının olmaması. Pixel 4 ve Pixel 4 XL, ekran parlaklığı ile değişiklik gösteren bu hız konusunda enerji tasarrufu yapmayı amaçladığını kullanıcılarına iletmekte.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz