Google Maps Kaydı Nasıl Yapılır?

0
920

google-maps

Google’ın ücretsiz bir şekilde sunmuş olduğu Google Maps sistemine kayıt edilebilmesi oldukça basit bir işlemdir. Bunun için sadece 7 adımdan oluşan bir sisteme kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Doğru bir şekilde bilgilerinizi paylaşıldığı takdir de Google Maps’de bilgileriniz listelenir ve markanızı bulmak isteyen kullanıcı için oldukça faydalı bir imkandır.

Google Maps’a Nasıl Yer Eklenir?

Google çalışanları belirli aralıklar da sistemsel bir şekilde güncellemeler gerçekleştirmektedir. Google Maps’a kayıt yaptırabilmek için öncelikle “yer bildirimi” yapılması gerekmektedir. Bu işlem için e-posta sistemi ve ya telefon doğrulama sistemi ile onaylatmanız gerekmektedir. Daha sonra tüm işlemleri tamamladıktan sonra Google Amerika’dan size bir onay kodu gelecektir. Gelecek olan zarfın içinde yer alan bu onay kodunuzu sisteme girişini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Onay kodunuzun adresinize gelmesi en fazla 30 gün sürmektedir. Fakat adresinizi yanlış girilir ve ya size ulaşmazsa hesabınızı doğrulama işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Google Maps Başvuru Aşamaları

İlk olarak yapmanız gereken işlem http://www.google.com/business/ adresine giriş yapmanız gerekiyor.

Business adresine giriş yaptıktan daha sonra karşınıza “Oturum Aç” ekranı gelecektir ve gmail şifrenizi ve kullanıcı maillinizi girmeniz gerekmektedir. Gmail hesabınız yok ise “Kayıt Ol” bölümünden bir mail hesabı almanız gerekiyor.

Giriş işleminizi yaptıktan sonra karşınıza dünya haritası gelecektir. Bu kısımda markanızı aratınız ve ilk aramanızda kayıtlı olmadığı için bulamazsınız.

Daha sonra “Adı ve Adresi Doğru Girdim / Tüm işletme ayrıntılarını kendim girmek istiyorum” sekmesini göreceksiniz ve buraya giriş yapmanız gerekmektedir.

Bundan sonra yapmanız gereken işlem Google+ sayfası oluşturmanızı isteyecektir. Burada “Tamam” butonuna tıklayarak Google+ sayfanızı “Google Maps Kaydı” için oluşturmuş bulunmaktasınız. Bu işlemden sonra Google Plus hesabınızın profil resmi, telefon numarası, adres gibi alanları doldurmanızda fayda vardır.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra son bir işleminiz kalmaktadır. Karşınıza gelecek olan “Lütfen Şu Bilgileri Onaylayın” ekranda tüm bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.  Bu işlemi yaptıktan sonra tek yapmanız gereken Google Amerika’dan gelmesi gereken onay kodunuzun talebinde bulunulmasıdır. Bunun içinde “Posta Kartı Gönder” sekmesini kullanmalısınız.

Posta onay sistemi en fazla 30 gün sonra elinize ulaşacaktır ve bu onaylama işlemi için bu kısımda tekrar giriş yapmanız gerekmektedir. Onayla işlemi yaptığınız taktirde Google Haritalarda arama işlemi yapıldığında Firmanız görünecektir. Yapılacak olan bu işlem tamamen ücretsizdir ve her hangi bir ücret talep edilmeyecektir. Bu işlem kurumsal firmalar için oldukça değerlidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz