Google, Android Oyunlarına ‘Hazır Uygulamalar’ı Genişletiyor

0
570

Bir Android oyunu indirmeye değer mi merak ediyorsunuz? Google, “anlık uygulamalar” konseptini, popüler başlıkların yıldırım hızıyla önizlemelerini sağlamak için mobil oyunlara genişletiyor.

Bu “anlık uygulamalar”, tam indirme işlemine başlamadan önce oyunun bir kısmını oynamanıza izin verir. Mighty Battles veya Clash Royale’ı kontrol etmek ister misiniz ? Şimdi yapabilirsiniz – ancak 100MB indirme olmadan. Her anlık uygulama, yalnızca 10 MB veya daha küçük boyuttadır ve telefonunuza birkaç saniye içinde yüklenebilir.

Google, Pazartesi günü Game Developers Konferansında teknolojiyi konuşarak, geliştiricilerin daha fazla tüketiciyi hit başlıklarını denemelerine yardımcı olabileceğini söyledi. Android OS ve Google Play, her yıl milyonlarca tüketiciyi yeni mobil oyunlara bağlar. Ancak Google, bazı tüketicilerin indirme işlemlerinin zaman aldığını fark ettiklerinde yeni başlıklar denemekten kaçınacağını fark etti.

Bir Google Play Instant ürün yöneticisi olan Jonathan Karmel, PCMag’a yaptığı açıklamada, “Oyunların sayısı arttıkça, yükleme zamanı arttı ve oyuncular düştü,” diyor.

Hazır uygulamalar Google’ın çözümüdür. Kavram aslında giriş yaptı 2016 yılında geride fakat anda esas BuzzFeed, Vimeo ve hediye satın alma hizmeti Hollar dahil olmayan oyun uygulamaları için tanıtıldı.

Google sekiz farklı Android oyunlar-hepsi olmak üzere anında uygulamalar geliştirmektedir mevcut Android Lollipop (5.0) çalıştıran telefonlarda Google Play mağazasında. Sadece “Şimdi dene” düğmesine bakın. Ayrıca oyunları yeniden tasarlanan Google Play Oyunlar uygulamasında “Anında Oynama” altındaki “Arcade” bölümünde de bulabilirsiniz.

Sonuçlar oldukça etkileyici olabilir. Örneğin, Mighty Battles’ın anlık uygulaması, bazı üst-uç grafikler kullanan yazılıma rağmen, oyunun tam turunu oynamanıza izin verir. Aynı kelimeleri, Friends 2 ile Words in indirilmiş versiyonu ile de yapabilirsiniz .

Bir anlık uygulama ile bariz dezavantaj, tam bir oyun değil, sadece ekstra özellikleri ortaya çıkaran bir zevk. Uygulamalar ayrıca telefona hiçbir şey kaydetmez veya bir simge oluşturmaz; anlık uygulamayı yükledikten sonra bir kerelik bir deneyim. Ancak, daha fazla isteyen memnun oyuncular daha sonra anlık uygulama aracılığıyla tam oyunu indirebilirsiniz.

Demolar, oyun geliştiricileri için daha fazla indirmeye zaten başladı. Karmel, ilk testlerin tam oyun uygulama yüklemelerinde yüzde 4 ila 15 arasında bir artış gösterdiğini söyledi.

Karmel, geliştiricilerin anlık uygulama başına sadece 10MB ile sınırlı olmasına rağmen, bazı yenilikçi formatlarla ortaya çıkacak bir yer olduğunu söyledi. Örneğin, geliştiriciler onlara basit bir öğretici vermenin aksine, oyuncuları oyunun 10. seviyesine fırlatmayı seçebilirler. Anında uygulamalar aynı oyuna bağımlı olmayan arkadaşların ilgisini çekmek için de yararlı olabilir.

Şimdilik, anlık uygulamalar yalnızca kapalı bir beta programının parçası olarak belirli bir oyun geliştiricileri grubuna sunulacaktır. Karmel, “Bu noktada, açık beta için bir tarihi duyuruyoruz. Kalitenin sadece olması gereken yerde olmasını istiyoruz,” diye ekledi. Google, zaman içinde ek geliştiricileri kapalı beta programına davet etmeyi planlamaktadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz