Google Amp Nedir?

0
417

google-amp-1000x508

Google Amp yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobil Pages) olarak bilinen web sitelerinizin mobil cihazlar tarafından çok daha hızlı çalışmasını sağlamak için kurulan bir framework çalışma sistemidir. İlk olarak projeyi Github tarafından hazırlanmış olsa da şuanda Open Source tarafından geliştirilmeye devam edilmektedir.

Google resmi olarak yapmış olduğu açıklamada Google News başta olmak üzere her türlü bölümünde AMP HTML’e geçiş yapmaktadır. Buda demek oluyor ki Google artık Mobil kullanıcılara daha çok önem vermektedir ve bu konuda çalışma yapmayan web site sahiplerini oldukça büyük dalgalanmalar beklemektedir. ( En çok mobil kısmında )

Başta Google, Twitter, Pinterest, Chartbeat, WordPress, Analytics, Parse, Adobe ve Linkedin olmak üzere bir çok büyük teknoloji firması ile anlaşan AMP çok kısa süre içerisinde HTML sayfalarda da entegre edilebilir hale gelecektir. Bu işlemi en kısa sürede ve en doğru şekilde yapabilmiş olan firma Google’dir.

Google AMP Nasıl Kullanılır?

Bir web sitesi sahibiyseniz eğer ve bu siteyi Google Amp kurulumunuzu gerçekleştirme işlemlerinizi yapmak istiyorsanız ilk olarak Webmaster Tools üzerinde tarafınıza gelecek olan Genel Yönergeleri okumanız gerekmektedir. Eğer web sitenizin bir wordpress alt yapısına sahipse kurulum işleminiz oldukça basittir bunun için panelinize giriş yaparak yapmanız gereken Eklentiler > Yeni Ekle > Google AMP olarak eklentiyi bulmanız ve kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Eklentinin kurulumundan sonra her hangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Bununla beraber zaman geçtikçe Webmaster Tools üzerinden amp linkleriniz kolaylıkla indeks almaya başlar. Amp kurulumunu gerçekleştirdikten sonra nasıl göründüğünü merak ediyorsanız eğer her hangi bir linkinizin sonuna /amp yazmanız yeterli olacaktır.

Farklı bir alt yapıya sahip bir web siteniz var ise AMP kurulumu için çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun için sizlere birkaç yöntemden bahsetmek gerekirse;

Herhangi bir AMP sayfanızda, Google ve ya diğer platformların sayfanızın AMP sürümünüzden haberdar olabilmesi için referans link vermeniz gerekmektedir

<link rel=”amphtml” href=”https://www.example.com/url/to/amp-version.html” />

Amp sayfasında, AMP harici standart sürüme referans vermek için alt kısımda bulunan metni eklemeniz gerekmektedir.

<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/regular-html-version.html” />

Bağımsız bir AMP Sayfaları için (AMP harici sürümü olmayanlar) kendi sürümlerini standart olarak belirtmeleri gerekmektedir bunun içinde

<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/amp-document.html” />

Amp sistemi üzerinden sayfa oluşturmak ve testini yapabilmek için https://www.ampproject.org/docs/get_started/create bu adres üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz