Google Alerts Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
452

Google bir çok alanda bir çok kullanıcıya hitap eden hizmetleri gün geçtikçe artmaktadır. Bunların en ilgi çekici özelliklere sahip olan ve bir çok kullanıcı için eğlenceli bir sistem haline getirdiği Google Alerts uygulamasıdır.

Google Alerts Nedir ?

Varsayalım ki siz bir öğrencisiniz ve bilgisayar üzerine bir çok araştırma yapıyorsunuz. Konu sınırlandırması yok her türlü konu olabilir web tasarım, programlama dili, grafik tasarım, apple, androidvs konu her ne olursa olsun Google Alert’e “grafik tasarım”, “programlama dili”, “grafik tasarım” vs yazıp createalert diyorsunuz. Böylelikle ne zaman internet üzerine bu konular hakkında her hangi bir makale eklendiği anda size Google tarafından size bir e-mail yoluyla size bilgilendirme linki gelmektedir. Böylelikle yeni makaleleri takip etmeniz oldukça kolaylaşmaktadır. Yapılacak işlem hem web site sahipleri için oldukça değerli hem de siz okuyucular tarafından zaman kaybına son vermek adına oldukça başarılı bir sistemdir.

Google Alerts Nasıl Kullanılır ?

Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra http://www.google.com/alerts adresine giriyorsunuz, karşınıza gelecek olan küçük bir ekran sayesinde bilgileri size sormaktadır.  Alt kısımda paylaşacağımız resimdeki gibi bir ekran karşınıza gelecektir.
google_alerts_kullanimi

SearchTerms:  Bu kısımda araştırmak istediğiniz kelimeyi girmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse “Web tasarım”

Type: Bu bölümde karşınıza 4 seçenek çıkacaktır.

News: Aramış olduğunuz kelime sadece Google Haber bölümde yayınlanırsa bilgilendirilsin.
Web: İnternet üzerinde yayınlanan tüm metinlere ulaşmanızı sağlar.
Comprehensive: Çok yönlü arama sistemi. Genellikle tercih edilmektedir.
Groups: Google gruplar olarak sunmuş olduğu sistemde aramış olduğunuz kelime yayınlanırsa size bilgilendirme yapılmaktadır.

How Often: Yayınlanan makaleler size hangi sıklıkta bildirilmesini istediğinizi seçmeniz gerekmektedir.

As-it happens: Her zaman – once a Daily: Günlük olarak – once a week: Haftada bir kez
Your e-mail: Buraya hangi e-mail adresinize makalelerin gelmesini istiyorsanız onun girişini yazıyorsunuz. Daha sonra CreateAlert diyorsunuz. (Eğer ki gmail adresinizin yoksa hesabınızın onaylanması için size bir mesaj gelecektir ve bunu onaylamanız gerekiyor.)

Google Alerts Ne İşe Yarar?

İnternet dünyası oldukça geniş bir sistemdir ve gün geçtikçe karmaşık bir hale gelmektedir. Ulaşmak istediğiniz bilgilere ulaşabilmek için oldukça fazla zaman harcamaktasınız. Bu işlemleri kolaylaştırabilmek ve doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabilmek için Google geliştirmiş olduğu bir sistemdir.

Google Alerts Kimler Kullanabilir?

Amacımız bilgilere daha çabuk ulaşabilmek ve zaman tasarrufudur. Her gün aynı konuda araştırma yapacağınıza bunu Google Alerts tarafından size mail atılmasıdır. Bu sistemi kullanabilmek için her hangi bir koşul aranmamaktadır ve her isteyen internet kullanıcı kullanabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz