Gmail Arama Geçmişini ve E-posta Gönderilen Kişileri Temizleme

0
3187

Gmail, e-posta hizmeti veren servislerden en çok tercih edilenlerden biri. Her ne kadar karmaşık bir yapısı olmasa da e-posta gönderip almanın dışında pek ilgilenmeyenler için bazı noktalar sıkıntı olabilir.

Gmail bildiğiniz gibi bir Google hizmetidir. Diğer Google servisleri ile bağlantılı çalışır. Bunlardan biri de Google Plus sosyal paylaşım sitesi. Buradaki çevreleriniz Gmail arama çubuğunda bir isim yazmaya başladığınızda gözükecektir.

Google+’nın dışında bir de sık kullanılan kişiler ve diğer kişilerin yer aldığı Gmail Rehber vardır. Gmail rehber, bir kişiye e-posta gönderdiğinizde ya da bir kişiden e-posta aldığınızda adresi kategorilerden birine kaydeder. Kaydedilen adresler Gmail arama çubuğunda ve bir e-posta yazmak istediğinizde “kime” alanında öncelikli olarak gösterilir.

Bir e-posta adresinin ya da Google+ kişisinin Gmail arama çubuğunda ve “kime” alanında çıkmasını istemiyorsanız rehberden kaldırmanız gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

gmail-rehber

Gmail’e giriş yapın. Sol kısımda Gmail başlığının yanında bir menü ikonu göreceksiniz. Oradan Rehber’i seçin.

gmail-rehber-kisi-sil

Ardından, silmek istediğiniz kişi ya da adresleri sol kısımdaki kategorilerden bularak işaretleyin ve üst kısımdaki “daha fazla” seçeneğinden “kişiyi sil” diyerek temizleyin.

Rehberden temizlediğiniz bir kişiye yeni bir e-posta gönderene kadar arama çubuğunda ve “kime” alanında rastlamazsınız. Kolay gelsin.

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz