Geceleri Artıp Geçmeyen Kaşıntının Nedeni; Uyuz

0
676

Dünya çapında oldukça fazla görülen hastalıklardan bir tanesi olan uyuz geceleri artan kaşıntı şikayeti ile sağlık kuruluşuna başvurulması sonucunda yapılan testlerle ortaya çıkar. Sarcoptes adı ile anılan bir akarın neden olduğu cilt hastalıklarından biridir. Cildin üst katmanına yerleşme sonucunda yaşanan kaşıntı özellikle de geceleri dayanılmaz bir hal alır.

Kaşınan yerin tedavi edilmemesi halinde yara veya döküntü olması kaçınılmaz bir hal alır. Mikrop ve enfeksiyon riskinin de ortaya çıkması ciddi sonuçlar doğurabileceğinden dolayı en kısa süre içinde tedavi edilmesi en sağlıklı olandır.

Uyuz nedir?

Tıp literatüründe skabiles olarak bilinen uyuz hastalığı uyuz böceğinin insan cildine yerleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Kişinin temizlik veya bakımına bağlı şekilde ortaya çıkmadığı bilinmelidir. Ortamdan veya hayvanlarla temas halinde olunmasından kaynaklanan durumlarda bile insandan insana bulaşır.

Bulaşıcı olması kısa sürede birden fazla kişide görülmesi anlamına gelecektir. 0.3 veya 0.55 mm çapında olan akar ciltte katmanlar açarak deriye yerleşir. Yaşam süresi ortalama 4 veya 8 hafta kadardır. Ciltte tepkiye neden olan bu durum geçmeyen kaşıntı ataklarının başlaması ile kendini belli eder. Bıraktığı yumurtaların çoğalması ile daha da uzun süre etkili olabilir.

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Şikayetler genelde yatağa yatınca kaşıntı başlaması şeklinde anlatılsa da farklı belirtileri vardır.

Uyutmayan kaşıntıların nedeni olan uyuzun genel şikayetleri şunlardır:

  1. Geceleri çoğalan kaşıntılar,
  2. Cilt yüzeyinde görülen beyaz veya gri renkli 1-10 mm uzunluğunda çizgiler,
  3. Sıcak banyo yapınca artan kaşınma krizleri,
  4. Siyah nokta benzeri oluşumlar,
  5. Kızarıklık ve döküntü şeklinde tarif edilir.

Kişilerin yaşam kalitesinde de düşüklük olmasına neden olmasından dolayı hemen tedavi edilmelidir.

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Özellikle sonbahar ve kış aylarında daha sık görülen hastalığın kesin şekilde nedenini belirtmek zordur. Çünkü uyuzun insandan insana bulaşması oldukça kolaydır. Kalçada kaşıntı veya tüm bedeni saran kaşıntı halinin oluşması artık akarın insan vücuduna yerleştiğinin kanıtıdır. Aile bireylerinde bulaşma daha sık olur. Her yaştan ve kesimden insanın karşı karşıya gelebileceği bir hastalık türüdür. Çarşaf, havlu gibi ortak kullanım malzemelerinden bile bulaşır.

Uyuz Tedavisi Nasıl Olur?

Hastaların vücudun her yeri neden kaşınır? Sorusuna genelde cevap olan uyuzun kesin tedavisi için bir cildiye uzmanı ile görüşmek gerekir. Cildiye uzmanı vereceği krem ve losyonlar ile hastalığın giderilmesi için uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Bazı vakalarda ek ilaçlar verilmesi de gerekebilir.

Uyuz Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hastaların uyuza kesin çözüm aradıklarında yapması gereken dermatolog ile görüşmektir. Aksi durumda yara ve kabuklanma, enfeksiyon kapma gibi ciddi sorunlarla karşılaşılır.

Uyuz Hastalığının Geçtiğini Nasıl Anlarız?

Sıklıkla sorulan uyuz hastalığı evde nasıl tedavi edilir? Sorusuna cevap evde tedavi edilmemesi gerektiğidir. Doktorun verdiği losyon ve kremleri kullanmak, sabah kalkınca duş almak ve tedaviyi tamamlamak hastalığın geçtiğini anlamanıza yardımcı olacak işaretler verir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz