Frengi Hastalığı (Sifiliz) Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
1723

Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen bu hastalığın adı tıpta frengi, sifilis ya da sifilizdir. Sistemik bir hastalık olan bel soğukluğuna, treponema pallidum adlı mikrop neden olur. Önüne geçilemezse, bu hastalık vücudun iç ve dış organlarına, beyne, sinir hücrelerine ve gözlere ciddi zararlar vermesinin yanı sıra ölüme neden olmaktadır. Yaygın olarak görülmektedir. Erken tedaviye başlanırsa kesin olarak tedaviye sonuç veren ve ortadan kalkan bir hastalıktır ve tedavisi gecikme ya da gerçekleşmediği takdirde hayati tehdit göstermektedir. Frengi, HIV enfeksiyonuna da davetiye çıkartmaktadır.

Frenginin Bulaşma Yolları

 1. Sadece cinsel yolla bulaşma göstermektedir. Meni ve vajina salgısı ya da derideki taze lezyon akıntıları gibi sıvılar büyük rol oynamaktadır.
 2. Anneden bebeğe geçmesi olayına da bir o kadar rastlanılmaktadır. Bebek, mikrobu doğum esnasında kapacağı gibi anne karnında da kapabilir.
 3. Çok nadir olarak görülse de kan nakli yolu ile bulaştığı da saptanmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki günümüzde tüm donörler frengi açısından taranmaktadır.
 4. Hastalık, ilk yıllardın aşırı (yaklaşık olarak %90) bulaşıcıdır. Ancak ileri ki aşamalarda bulaşıcılık kalmaz. Özellikle 4.yılın sonunda bulaşıcılık görülmemektedir.

Frengi, Kimlerde Görülür

 En çok görüldüğü kişiler:

 1.  Çok eşlilik durumlarında
 2.  Korunmasız cinsel ilişki sağlayanlarda
 3.  Bel soğukluğu lezyonlarına dokunanlarda
 4.  Bu hastalığın dışında başka cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyıcılarında

Sifilis Belirtileri

Dört evreden oluşmaktadır:

 1. Birinci evre: Mikrop vücuda yerleştikten sonra genelde genital bölgede birden çok yara çıkar. 10 – 90 arasında yaralar çıkmaya başlamaktadır. Hastalık nereden bulaştıysa yaralar da orada görülmektedir. Yara görüldükten en fazla 5 hafta sonra kendiliğinden yol olmaktadır ve bu esnada tedavi gerçekleşmezse ikinci evreye ilerleme durumu söz konusudur.
 2. İkinci evre: Birinci evreden aylar sonra görülür. Vücudun çeşitli yerlerinde kırmızı ya da pembe renkte döküntüler görülür. En fazla 6 hafta sürdüğü görülmüştür. Döküntülerin her birinde hastalık vardır ve bulaşıcıdır.
 3. Üçüncü evre: Bu sağlık bozukluğu, bu evrede oldukça sinsidir ve hiçbir belirti göstermemektedir. Yapılan testlerde pozitif sonuç verdiği gözlemlenmiştir.
 4. Dördüncü evre: İlk evreden yıllar sonra ortaya çıkar. Bu evreye gelen hastalık, tüm vücuda zarar verir ve ölüme neden olur. Gelişmiş ülkelerde bu evre, nadir görülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz