FMF Hastalığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
622

Kalıtsal bir hastalık olarak karşımıza gelen Ailevi Akdeniz Ateşi (fmf) rahatsızlığı, Akdeniz beşeri coğrafyasının ve bu bölge ırklarının daha çok maruz kaldığı bir hastalıktır. Türkler, Yahudiler, Araplar ve Ermeniler bu hastalığa diğer toplumlara oranla daha çok maruz kalırlar. Fmf hastalığı zamanında yapılan teşhis ve tedavi ile ölümcül sonuçları ortadan kaldırılabilen bir rahatsızlıktır.

Hastalığın semptomları arasında yüksek ateş, karın ve eklem ağrıları bulunmaktadır. Hastalık apandisit rahatsızlığı ile sıkça karıştırıldığı için, teşhis koyma sürecinde değerlendirme yapılırken şikayetlerin kronikliği, ailenin kalıtsal testleri ve laboratuvar sonuçları birlikte detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Fmf Hastalığının Nedenleri

Kalıtsal olarak gelen bir hastalık olduğu için, başka bir nedenden ötürü ortaya çıktığına dair bir şey söylenemez. Ayrıca korunma yollarına dair bir fikirde bulunmak söz konusu değildir.

Fmf Hastalığının Semptomları

Emf hastalığı kendini krizler ve kasılmalarla belli eder. Karın, göğüs ve eklemlerde oluşan iltihaplanma nedeniyle meydana gelen şiddetli ağrılar ile bu ağrılara refakat eden yüksek ateş ve birkaç gün süren ataklar fmf hastalığının en önemli semptomlarıdır. Atakları tetikleyen başka genel bir durum tespit edilmemiştir. Bunların dışında nadiren de olsa bacaklarda yüzeysel kızarıklıklarda ataklar esnasında gözlenebilir. Bu atak dönemleri hiçbir tıbbi müdahale olmasa bile birkaç gün içinde geçmektedir.

Fmf Hastalığının Tedavisi

Bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken, uzun süreçte vücutta kalıcı hasara ve ölüme sebebiyet veren amiloit birikmesidir. Geçirilen ataklarda amiloit proteini, iç organların etrafında birikme yapıyor ve zamanla böbrekler başta olmak üzere organların iflas etmesine sebebiyet veriyor.

Emf hastalığının kesin tedavisi olmamakla birlikte, sağlık kuruluşlarında, uzmanların uyguladığı ilaç tedavisi mevcuttur. Bu ilaçlı müdahalenin asıl amacı amiloit birikmesinin önüne geçip, vücutta kalıcı hasar kalmamasını sağlayıp, ölüm riskini ortadan kaldırmaktır. Uygulanan bu ilaç tedavileri yaşanan atakların azalmasını hatta tamamen ortadan kalkmasına vesile olmakla birlikte, eğer ataklar hala devam ediyorsa ağrıları azaltmak konusunda önemli etki yapıyor.

İnsan genlerinde meydana gelen mutasyon sonucu oluşan hasta genlerin sebep olduğu bu hastalıkta, vücutta mutasyon geçirmiş çift gen varsa direkt hasta olunurken, mutasyon geçirmiş tek gen varsa taşıyıcı olarak yaşama belirlemiş bir sıkıntı hissetmeden devam edilmektedir. Fmf hastalığının teşhisi genelde yirmi yaşının öncesinde olmaktadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz