Flebit Hastalığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
725

Kısaca flebiti açıklamak gerekirse: Bacaktaki toplardamar iltihabı demek tam da yerinde bir cümle olacaktır. Bu iltihaptan dolayı oluşan damardaki pıhtılaşmaya ise troboflebit denmektedir. Yüzeysel tromboflebit, pek önem arz etmese de tedavi edilmesi gerekmektedir. Derinin hemen altındaki damarlarda görülür ve elle hissedilebilir. Derin tromboflebit ise kesinlikle ciddi sonuçlar doğurabilir ve bacağı kangrene çevirebilme ihtimali yüksektir. Yüzeysel tromboflebitte, varis varsa iltihabın yenilenmesi tek sorun olarak görülmektedir.

Flebit Hastalığı Belirtileri

Bu sağlık bozukluğuna yakalanan kişilerde genellikle, iltihabın tek bir yerde başladığı ve yukarı doğru ilerlediği görülmektedir. Tabii bu süreç ağrılı olur ve kırmızı bir çizgi biçiminde gözle görülür bir iz bırakmaktadır. İçerisi iltihap dolu damar, derinin çok az altında sert bir tabaka gibi ele gelmektedir. Geceleri uyutmayan bölgesel bir acı hissettirir. Tedavi edilmezse yayılıp büyüyecek ve ağrıları da artacaktır. Her ne kadar ender rastlansa da koldaki damarlarda da görülebilmektedir. Bilek çevresindeki dokuların şiştiği görülür.

Flebit Hastalığı Sebepleri

Varisli damarlar, yüzeysel tromboflebitin en büyük nedenidir. Genetiktir ve kadınlarda daha çok görülmektedir. 20’li yaşlarda ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe iltihabın ilerlemesi de söz konusudur. Kanın pıhtılaşmaya yüz meyilli olduğu bazı kan hastalıkları da buna sebebiyet gösterebilir. Bir hastaya herhangi bir nedenden dolayı serum takılması sonrası pıhtılaşma ve ardından da iltihap olma ihtimali yüksektir.

Flebit Hastalığı Tedavisi

Ciddi bir tehlike arz etmediği sürece yüzeysel tromboflebitin tedavisi, sadece şikayetleri azaltmayı hedefler. Hasta genelde yatırılır ve kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir tedavi uygulanır ve akabinde bacağı kalp seviyesinin üzeri bir konuma getirilir. İltihap geçtikten bir süre sonra da taburcu edilir.

Peki ya derin tromboflebit? Yapılan tedavi her zaman pıhtı oluşumunun önlenmesi hedeflenir ve kanı sulandıran ilaçlar önerilir. Uygun dozda tüketilen ilaçlar pıhtının büyümesini önler ve zamanla yok eder.

Tedavi sonrası ise yine sıkıntılı bir durumdur. Bilekteki şişlikler devam etmektedir ve zaman zaman yaralar açıldığı görülmüştür. Bazı zamanlarda şişliğin geçtiği ama hasta olan bacağın günün sonlarına doğru şiştiği, uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Hastalık her ne olursa olsun, erken tanı ve tedavi her zaman önem arz eder.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz