Firma Maili Açma: Şirket Maili Nasıl Kurulur? İnfo Mail Açma

0
2120

Şirket maili açma konulu içeriğimizde sizlere şirketinize ait domainde (alan adı) isim@şirketiniz.com.tr, info@şirketiniz.com.tr  gibi şirket maili nasıl açılır, neden gerekli ve maliyeti ne kadardır gibi konulara değineceğiz.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte iletişim bilgileri arasında yerini alan mail adresleri günden güne önem kazanıyor. Kazandığı bu önemin artmasıyla da aynı orantıda şirketiniz@hotmail.com gibi hazır mail adresleri de göze hoş gelmemeye ve güven vermemeye başladı. Bu tarz adresler yerine info mail açma ya da bilgi@şirketiniz.com şeklinde bir mail adresine sahip olma konusunda size yardımcı olacak rehber bir anlatım hazırladık.

Şirket Maili Neden Gereklidir?

Daha kurumsal bir görünüm kazanmak için gmail ya da hotmail gibi hazır mail adreslerinden vazgeçerek şirket maili açmanız şirketinizi daha güvenilir gösterecektir.

Teknolojiye ayak uyduran ve pratikliğinin farkına varan insanlar telefondan fiyat almak yerine mail ile almayı tercih etmekte, “söz uçar yazı kalır” mantığıyla bu sistem insanlara daha mantıklı gelmektedir.

Uzun uğraşlar sonucu anlaştığınız bir müşteriniz konuşmanın sonunda sizden bir web sitesi ya da şirket maili isteyebilir. Bu tarz konuşmalara hazırlıksız kalmamak için bir şirket mailine sahip olmanız gerekmektedir.

Konunun ilerleyen bölümlerinde anlatacağımız yöntem sayesinde her departmana uygun şirket mailleri açabilirsiniz.

 

Şirket Maili Açarken Neler Gerekir?

Şirket maili oluşturmanız için öncelikle bir domain ve hosting sahibi olmanız gerekmektedir.

– Domain, alan adı anlamına gelmekte ve yıllık ortalama 20-70 TL maliyeti olmaktadır. Dilerseniz her yıl yenileyebilir, dilerseniz de 1 kerede 10 yıllık alabilirsiniz. Ör: şirketiniz.com.tr, şirketiniz.com, şirketiniz.net…Fiyat aralığının farklı olmasının sebebi aracı firmalar ve istediğiniz domain’in uzantısından kaynaklıdır.

– Hosting, mailinizin, internet sitenizin ya da yükleyeceğiniz diğer dosyaların bulunacağı web alanıdır. Bu alanı da aylık ya da yıllık olarak kiralayabilirsiniz. Maliyeti domaine göre daha değişkendir. Orta halli bir şirket için web sitesi + mail için yıllık ortalama 100 TL’ye sahip olabilirken ssl sertifikası gibi ek hizmetler ya da özellikler ve hostingin kapasitesi bu fiyatı değiştiren özelliklerdir.

Şirket Maili Nasıl Açılır?

Yukarıda anlattığımız üzere domain ve hosting satın aldıysanız bundan sonraki işlemler hosting sağlayıcınızın size sağlayacağı paneller üzerinden olmaktadır.

Hosting sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifreyle panelinize girebilirsiniz. Windows ya da Linux olarak alabileceğiniz panellerden linux’ü tavsiye ederek örnek bir anlatım yapalım.

Linux Panelde Şirket Maili Nasıl Açılır?

Linux’ün sağlayacağı c panelde şirket maili açmak için “cpanel.şirketiniz.com” şeklinde ya da “şirketiniz.com:2082” şeklinde giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra e posta ile ilgili bölüme gelebilir ya da yukarıdaki arama bölümüne “e-posta” yazarak yine ilgili bölümü bulabilirsiniz.

Bu bölümde “E-Posta Hesapları” kısmına tıklayın.

Sağ kısımdan “oluştur ya da crate”ye tıklayın.

Karşınıza gelen ekranda “info, bilgi, muhasebe, isimsoyisim” şeklinde dilediğiniz gibi şirket maili açabilirsiniz.

Oluşturduğunuz maile bir şifre belirleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz bir husus da hosting sağlayıcınızın size kaç adet mail açabileceğini öğrenmenizdir. Birçok sağlayıcı sınırsız şirket maili sunsa da bazılarında bu sayı 5-10 ile sınırlıdır.

Şirket Mailine Nasıl Giriş Yapılır?

Webmail üzerinden oturum açarak mail adresinizi kullanabilirsiniz. İlgili adrese giriş ise şu şekilde yapılmaktadır; “şirketiniz.com:2095”

Tarayıcınıza alan adınızı yazarak uzantısından sonra :2095 ekleyip “enter”a tıklayın.

Gelen ekranda mail adresinizi ve şifrenizi yazarak oturum açabilirsiniz.

Size sunacağı 3 farklı webmail uygulamasından (Horde, Roundcube ve SquirreMail) birini seçebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz “Roundcube”dir.

Bu yöntem dışında mailleri gmail adresinize yönlendirmek isterseniz yine cpanel üzerinden yönlendirme işlemini yapabilirsiniz.

Şirket maili açma ya da diğer bir deyişle info maili açma ve açarken gerekli olan şeylere değindiğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşabilir, takıldığınız kısımları yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz