Fil Hastalığı (Lenfödem) Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
671

Lenfödem yani halk arasındaki adı ile “fil hastalığı” olarak bilinen hastalık lenfler sebebi ile oluşur. Öyle ki lenf sıvısının lenf kanalları içerisinde bozukluk göstermesi hastalığın temelini oluşturmaktadır.

Lenfödem Ne Demektir

Lenf içindeki sıvının dolaşımının bozulması, lenfödem oluşmasına sebep olur. Lenfödem, doğuştan kişilerde olabileceği gibi hayat seyrinde bazı cerrahi müdahaleler sonucunda da ortaya çıkabilir. Lenfödemi en iyi açıklayan örnek meme kanseri neticesinde alınması gereken koltuk altı lenfleri ile açıklanır. Çünkü meme kanserini önlemek, tedavi etmek maksatlı olarak alınan koltuk altı lenfleri vücudun dengesini bozmaya fırsat bulacak ve sonrasında kolda şişme, kolu oynatma zorluğu gibi aplikasyonlar kendini gösterecektir.

Lenfödemin Kanser İle İlişkisi

Lenfödem, sağlıklı kimselerde de görülebilecek bir hastalıktır. Mutlaka kanser hastalığı ile mücadele eden kişiler üzerinde kendini göstermez. Ancak lenfödem kanser ile mücadele etmiş ve etmekte olan kimseler için çok daha yakalanılması muhtemel bir hastalık olarak bilinir. Tüm kanser türlerini kapsayabilecek olan bu durum daha çok meme kanseri, prostat kanseri ve karın kanserinde kendini göstermektedir. Kanser ile birlikte gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler ve radyolojik tedaviler lenfödemin seyrini oluşturmaktadır. Çünkü cerrahi müdahaleler ile birlikte koltuk altından alınan ve alınması gereken lenf sayıları belirlenmiş olacaktır. Bu sayının artışı ile doğru orantılı olarak lenfödemin ortaya çıkma ihtimali de artacaktır.

Fil Hastalığı Belirtileri

  1. Kolda hareket işlevsizliği
  2. Kolda yaşanan deri gerginliği
  3. Deri gerginliği sebebi ile ortaya çıkan huzursuzluk hissi
  4. Kolda karıncalanma yaşanması
  5. Kolda sıklıkla görülmeye başlayan şişlik ve kızarıklık durumu

Lenfödem Tedavisi Nasıl Yapılır

Sağlık sorunları açısından ilk sıralarda yer alan ancak halk arasında tanısının konulmasının uzunca bir zaman aldığı fil hastalığının tedavi yöntemleri;

  1. Kol hareketlerinin yapılması
  2. Kol basıncının ayarlanması ve bu doğrultuda basınç pompalarının kullanılması
  3. Tüm vücut için geçerli olmak üzere en doğru cilt bakımının yapılmasının sağlanması ( kullanılması gereken kremlerin kullanılması, bedenin tamamının belirli bir süre kadar hareketsiz bırakılmaması)
  4. Günlük hayat rutininde kolların uygunsuz hareketlerden uzak tutulması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz