Fazla Yağlardan, Fazla Kolesterolden Kurtulmanın En Basit Yolu!

0
1554

Yağ yakmak için, yağ tüketmek zorundayız! Zararlı ve tüketilmesi zorunlu yağlar mevcut. Öncelikle yağlar nedir, nasıldır bunu bilmeliyiz. Zararlı yağlar, doymuş yağlardır. Yararlı yağlar ise, doymamış yağlardır. Doymuş ve doymamış yağları açıklayacak olursak, doymuş yağlar: asite-toksine doymuştur.

Doymamış yağlar: Asite doymamıştır. Dolayısıyla, doymuş yağlar asite doydukları için, tüketildiğinde vücutta asit oluşturan diğer protonları-asitleri alamayıp vücudun asit yükünü azaltamıyorlar. Doymuş yağlar, bununla beraber kandaki kolesterol seviyesini artırıp, kalp dengesini de bozuyor. Doymuş yağların yağlamaya-asitlenmeye bir diğer katkısı, enerji için yakıldıklarında (örnek: bir kardiyo egzersizinde) ortaya çıkan hidrojen ve karbondioksidin ortamdaki asitlenmeyi artırmasıdır.

Vücut, bunları enerji için de kullanmak istemez.  Peki fazla yağlardan nasıl kurtuluruz? Özet olarak, yağı yakmak için, önce o yağın karşıtlarını almalıyız. Doymamış yağlar da, asite doymadıkları için, tüketildiğinde protonları azaltıyorlar. Ne kadar az proton, okadar az yağ demektir. Omega 3 yağları: Doymamış yerleri çok olduğu için, hidrojenleri-asitleri alabilecek yerleri çoktur. Kendisi bu asitleri alarak, kandaki asitlerin hücre zarlarına ve damarlara, zarar vermesini engelliyor.

Beynin iyi çalışması da doymamış yağlar ile orantılıdır. Milyarlarca hücremizin her birinin etrafında doymamış yağlardan oluşan iki katlı zarlar vardır. Her hücre çeperinin bir tür doymamış yağlı zarla çevirili olması şarttır. Beyindeki hücrelerin birbiriyle iletişime geçmesi içinde bu hücrelerin zarlarındaki doymamış yağların hasar gömememiş olması gerekir.

Beyin hücrelerinin zarlarındaki doymamış yağlar azalırsa, hücrelerin arasındaki iletişim eksikliğine bağlı, unutkanlık, depresyon gibi hastalıklar baş gösterir. Bu yağların azalması da tüketilen doymuş yağların miktarına bağlı olabiliyor. Vücuda doymuş yağ girerse, buna ek olarak doymamış yağ girmezse, vücut bu doymuş yağı atmak için hücredeki doymamış yağı çalabiliyor.

Çünkü vücut, bir mekanizmadır ve damardan asidi atmak için, her şeyi yapabilir. Son olarak, yararlı yağlar hangileridir, zararlı yağlar hangileridir? Bunu açıklayalım. Vücutta fazla yağ yapan yağlar(doymuş yağlar): Katı yağlar, tereyağı, margarin, iç yağı, kuyuk yağı, tam yağlı süt, süt ürünleri ve et ve et ürünleri.

Vücuttaki fazla yağları atan vücudu fit, sağlıklı, zinde tutan yağlar(doymamış yağlar): Zeytin yağı(omega-9), fındık yağı(omega-9),ayçiçek yağı(omega-6), mısırözü yağı(omega-6), en önemlileri: balık yağı(omega-3-EPA-DHA, keten tohumu(omega-3-ALA), ceviz(omega-3-ALA)


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz