Facebook Grup Nasıl Kurulur?

0
642

Bu konumuzda facebook grup nasıl kurulur ve grupların gizlilik ayarları nasıl değiştirilir gibi konulara, detaylarıyla değindik.

Uzun süredir en popüler sosyal medya platformlarından biri olma özelliğini yitirmeyen facebook, içerdiği gruplar özelliği ile forum sitelerine büyük darbeler vurmuştur. Facebook’ta grup kurarak, yapılacak bazı organizasyonlarda yardımlaşabilir,  sadece istediğiniz kişilerle ve istediğiniz bir konu çerçevesinde iletişim kurabilirsiniz.

Face gruplarının fotoğraf ve video paylaşma özelliği, konuşmalar ve planlar yapabilme özelliğiyle hayranı olduğunuz bir kişi ya da topluluğa ait kitleyi bir araya toplayıp, benzer fikirli insanlarla güzel vakitler geçirebilirsiniz.

1. Bilgisayardan Facebook Grubu Nasıl Kurulur?

Facebook oturumunu PC’den açtıktan sonra 2 şekilde facebook grubu kurma sayfasına ulaşabilirsiniz.

Sol barda, keşfet bölümünde bulunan “Gruplar” seçeneğine tıklayıp kurulum sayfasına ulaşabilirsiniz.

Sağ üst köşede isminiz ve anasayfa yazan yerin yanındaki “oluştur”a tıklayıp aşağıya doğru açılan sayfadan facebook grup kurma bölümüne ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemlerden sonrası iki durumda da aynı ilerlemektedir. Açılan pencerede işlemler şu şekilde devam etmektedir;

Grubunuza bir isim vererek başlayacaksınız. (Face grup adını belirlemede dikkat etmeniz gereken şey, adın jenerik ve içerik hakkında tüyo veren bir grup adı olmasıdır.)

Bir alt bölümden arkadaşlarınızı gruba ekleyebilirsiniz.

Yine aynı seçenekte, facebook grubuna davet ederken not ekleme imkanı da sunulmaktadır. Kutucuğun sonundaki “ucu kıvrık etiket simgesi”ne tıklayarak ilgili bölümü aktif edebilir, davetlerinize not ekle

Bir sonraki seçenekte ise grubun gizlilik ayarlarını ayarlıyorsunuz. (Bu durumu grubu kurduktan sonra da değiştirebilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken 2 önemli not var. İlerleyen kısımlarda anlattık, mutlaka okunun.)

3 çeşit grup türü vardır. Bunlar; herkese açık, kapalı ve gizli gruptur.

Daha sonra isteğe göre pencerenin sol alt kısmında bulunan “Kısayollara Tuttur” kısmına tik koyarak oluşturulan gruba kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemler bittikten sonra aynı penceredeki “Oluştur” butonuna tıklayıp grubunuzu oluşturmuş oluyorsunuz.

Gruba özgün bir profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafı eklerseniz grubunuz daha hoş bir görünüm kazanacaktır.

Ayarlar bölümünden gerekli ayarlı yaparak grubu dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

2. Telefondan Facebook Grubu Nasıl Kurulur?

Facebook’un android uygulamasından grup kurmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz. (Facebook Lite uygulaması üzerinden anlatılmıştır.)

Oturumunuzu açtıktan sonra sağ üstte bulunan “yatay alt alta üç çizgi” simgesine dokunun.

Açılan sekmede “Gruplar”a dokunun.

Grupların yazan yerin sağında bulunan “Kur”a dokunun.

Bundan sonra yapılacak işlemler bilgisayardan ya da tarayıcıdan facebook grubu kurma aşamalarıyla aynıdır. Konumuzun ilgili bölümünden yardım alabilirsiniz. Tek farkı ise profil fotoğraflarının açılan ilk bölümden eklenmesidir.

3. Facebook Grup Türleri

Konumuzun içerisinde belirttiğimiz üzere 3 farklı grup türü vardır. Bunlar; kapalı grup, herkese açık grup ve gizli gruptur. Biraz detay vermek ve özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

– Kapalı grubun özellikleri: grubun adını ve açıklamasını herkes görebilir. Üyelerin listesini grup üyeleri görebilir. Grubun yöneticilerini facebookta oturum açmış herkes görür. Üye paylaşımlarını mevcut üyeler görebilir. Face’de oturumunu açmış herkes aramalarda gruba ulaşabilir ve gruba katılma isteği gönderebilir.

– Herkese açık grubun özellikleri: grubun adını, açıklamasını ve paylaşımlarını herkes görebilmektedir. Grup yöneticilerini, üye listesini facabookta oturum açmış herkes görebilir. Grubu aramalarda bulma ve gruba katılma isteğini yine face oturumu açık herkes yollayabilir.

– Gizli grubun özellikleri: grubun adını ve açıklamasını mevcut ve eski üyeler görebilir. Üye listesini, üye paylaşımlarını ve yöneticileri mevcut üyeler görebilir. Arama sonuçlarında grubu mevcut üyeler bulabilir. Gruba katılma isteğini iste sadece eski üyeler gönderebilir.

4. Oluşturulan Bir Grubun Gizlilik Özelliğini Değiştirmek

Bunu örnek üzerinden anlatacağız, konu içerisinde vereceğimiz 2 uyarı haricinde diğer her şey aynıdır. Örneğin: önceden oluşturduğunuz herkese açık bir grubu gizlemek için bilgisayardan giriş yaptıysanız;

– Kapak fotoğrafının hemen altından “…Daha Fazla” seçeneğine tıklayıp açılan sekmede “Grup Ayarlarını Düzenle”ye tıklamalınız.

Açılan sayfanın ortalarında bulunan “Gizlilik” bölümünde “Gizlilik Ayarlarını Düzenle”ye tıklayın ve açılan pencerede 3 farklı seçenekten “Gizli” seçeneği hariç, herkese açık ya da “Kapalı” seçeneğini seçebilirsiniz.

Önemli not: Grubun gizliliğini değiştirme ayarı 28 günde bir değiştirilebilmektedir.

Önemli not 2: 5000 ve üzeri üyesi bulunan grupların gizlilik özelliği “Herkese Açık” olarak değiştirilememektedir.

İşlemi tamamlamak için “Onayla” butonuna tıklayın.

Facede grup oluşturma nasıl yapılır ve oluşturulan grupların özellikleriyle ilgili detaylardan bahsettik. Umarız faydalı olmuştur…


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz