Facebook: Aşılar hakkında yanlış iddialar içeren gönderileri kaldırmayı planlıyor

0
278

Facebook, Aralık ayından bu yana Dünya Sağlık Örgütü ve diğer resmi tıbbi kurumlar tarafından bırakılan koronavirüs aşıları hakkındaki yanlış ve bilim dışı iddialarla mücadele edeceğini duyurdu. Ancak şimdiye kadar, çeşitli kullanıcılar yanlış bilgilerini yaymaya devam etti.

Facebook’un Instagram’ı da içerecek olan yeni katı politikası artık ücretsiz gönderileri ve belirli kullanıcı gruplarını hedeflerken, yalnızca koronavirüse karşı değil tüm aşıları ilgilendiriyor. Bir gönderide, “Aşılara güven inşa etmek çok önemli, bu nedenle halk sağlığı kuruluşlarının Covid-19 aşıları hakkında doğru bilgileri yaymasına yardımcı olmak ve aşılar mevcut olduğunda insanları aşı olmaya teşvik etmek için en büyük uluslararası kampanyayı başlatıyoruz.” Dedi. Facebook Sağlık Görevlisi Kang-Singh Jin.

Facebook ayrıca, Covid-19 aşıları hakkında daha doğru bilgi vermeleri için Birleşmiş Milletler Sağlık Bakanlığı, STK’lar ve ajanslara 120 milyon dolarlık ücretsiz reklam alanı sağlayacağını duyurdu.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, uzun süredir koronavirüs yanlış bilgilerinin sadık bir destekçisi ve tüm hastalıkları ortadan kaldırmak için hayırsever bir çaba geliştirdi. Öte yandan, Facebook’ta her zaman ifade özgürlüğünün savunucusu oldu ve şu ana kadar sahte gönderilerin dolaşımıyla kararlı bir şekilde mücadele etme konusunda isteksiz göründü, bunun sonucunda da aşılama karşıtı kampanya platformunda gelişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz