Evrim, İnsanların Likörlerini Tutmasını Zorlaştırabilir

0
768

İnsanlar hala evrimleşiyorlar… ama bunu yapmaya başlamadan önce şunu bilin: Yeni bir çalışma, genetik değişikliklerin bir kısmının hangoverleri daha da kötüleştirdiğini gösteriyor.

Şimdiye kadar, sadece belirli popülasyonların alkolü işlemek için zorlaştıran genetik adaptasyonları var, fakat araştırmacılar diğer popülasyonlara ne kadar hızlı yayılacağını söylemiyorlar.

Araştırmacılar bu çalışmayı, insan genomunun hangi bölgelerini adapte ettiklerini, yani on binlerce yıl boyunca uyarlandığını öğreniyorlardı. Voight, araştırma yapmak için, dört kıtadan 26 farklı popülasyonu temsil eden, 2500’den fazla farklı atalarından oluşan genomları toplayan geniş bir sıralama girişiminden oluşan 1000 Genomes Projesi’nden kamuya açık verilere baktılar.

Genomları analiz ettikten sonra, araştırmacılar uyum belirtileri gösteren birkaç genetik site buldular.

Bu alanlardan biri, alkol dehidrogenaz (ADH) gen kümesi olarak bilinir. Daha önce yapılan araştırmalarda bunun da işaret ettiği belirtildi.

İnsanlar alkol aldığında, vücutları asetaldehit olarak bilinen zehirli bir araca ayrılır. Asetaldehit vücutta biriktiğinde, Alkol Araştırma Güncel İncelemeleri dergisinde yayınlanan 2007 raporuna göre, yüz kızarması, bulantı ve hızlı kalp atışı da dahil olmak üzere olumsuz reaksiyonlara yol açabilir .

Ancak, asetaldehit tipik olarak vücutta uzun süre kalmaz, çünkü asetat olarak bilinen daha az toksik bir maddeye metabolize olur, bu da kolayca parçalanabilir ve vücuttan atılabilir.

Doğu Asya atalarına sahip bazı insanlar, çok fazla alkol almayı rahatsız eden genetik bir varyasyona sahiptir. Voight, bu varyasyonun asetaldehiti daha az toksik olana dönüştüren genin işlevini azalttığını söyledi. Bu, asetaldehitin bu bireylerde hızlı bir şekilde toplanabileceği anlamına gelir ve bu da akşamdan kalma bir rahatsızlığa yol açar.

Başka bir deyişle, bu genetik çeşitliliğe sahip insanlar, kısa süre sonra olumsuz etkilerini hissetmeden çok fazla alkol içemeyeceklerdir . Araştırmaya katılanlar, bu adaptasyona sahip kişilerin alkol bağımlılığı için daha düşük risk altında olabileceğini düşünerek, araştırmacılar tarafından yazılmıştır.

Ancak, tüm insanlar bu genetik değişimleri geliştirmemektedir. Araştırmacılar, şimdiye kadar Batı Afrika ve Doğu Asya kökenli olan insanlarda tespit edildi.

Voight, insanları aşırı içkiden korumak için bu adaptasyonun gerçekleşip gerçekleşmediğinin net olmadığını belirtti. Bunun yerine, bulgular, atalarımızın uzak geçmişte yaşadıkları baskıların “genomumuzun bir çok yönden makyajını” etkilediğini söylüyor. Voight, buna karşılık, bu uyarlamaların “bugün gözlemlediğimiz hastalık özelliklerine ve hastalığa duyarlılığı etkilediğini” belirtti.

Alkolle ilişkili uyum çalışmadaki tek bulgu değildi.

Bir diğeri, insanların mikroplara ve özellikle sıtmaya karşı direncin nasıl tepki verdiği konusunda rol oynadığı düşünülen glikophorin gen kümesini içerir . Bununla birlikte, bu bulguyu nasıl yorumlayacağını bilmek zor. Bu adaptasyon, insanların sıtmaya karşı direnç geliştirmelerine yardımcı olmak için bir yanıt olabilir, ya da tarihsel zamanlarda mevcut olan ve aynı zamanda sıtmaya karşı savaşan başka bir patojene yanıt olabilir, dedi.

Araştırmacılar ayrıca, erken insanlarda Neandertallerle cinsel ilişkiye girdiklerinde CT64 genindeki genetik bir diziyi tespit ettiler . Voight, bu dizinin bariz bir proteini kodlamadığını, ancak erkek testislerde ifade edildiğini söyledi.

Çalışma, Nature Ecology and Evolution dergisinde çevrimiçi 19 Şubat’ta yayınlandı .


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz