Etkili Meta Açıklaması Nasıl Yazılır

0
491

Meta açıklama, sitenize gelmek için arama yapan bir kişiyi çekmek için arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) son umutlarınızdan biridir. Bu, dijital pazarlamacıların sürekli olarak odaklanmayı ihmal ettikleri bir şey – belki de artık bunun artık önemli olmadığını düşünüyorlar. Ancak, meta açıklamalarınıza çaba harcamıyorsanız, çok sayıda yeni müşteri adayı ve müşteri getirebilecek iyi web sitesi trafiğini kaçırıyor olabilirsiniz.

Peki, arama yapan kullanıcıları tıklamaya teşvik edecek meta açıklamaları nasıl üretebilirsiniz? Gerçek bir satış temsilcisi gibi yaz. Sana nasıl olduğunu göstereyim!

Meta açıklaması nedir?

Meta-açıklamalar, arama sonuçlarında büyük rol oynamaktadır. Terimden haberdar değilseniz, bir meta açıklama, bir arama sonucunun bağlantısının altındaki bilgi pasajıdır. Amacı, sayfanın içeriğini araştırmacıya açıklamaktır. Son hedef, araştırmacının web sitenize tıklaması için ikna etmeli ve ikna etmektir. Arama terimiyle eşleşen herhangi bir kelime açıklamada kalın yazılmıştır.

Aşağıdaki resim, meta açıklamasının nereye sığdığı da dahil olmak üzere, bir arama sonucunun temel anatomisini gösterir.

Belirli bir SERP için, yalnızca sayfanın altına doğru ilerleyecek ve oradaki sonuca tıklayacak belirli bir miktar kullanıcı var. Sayfanın sonuna doğru ilerledikçe, tıklamaların yüzdesi sürekli olarak düşer. Çünkü, daha alakalı bir sonuç, mantıklı bir şekilde, genellikle SERP’lerin başındadır. Dolayısıyla, sonucunuz aşağı doğruysa (sonuçların ilk sayfasında bile olmasa bile), zaten kısa süreliğine çalışıyorsunuz demektir. Bu, çok daha önemli olan ayrıntılı, ilgili ve dikkat çekici bir meta açıklamaya sahip olmayı sağlar.

SERP’lerin en üstündeyseniz, yine de aynı mantık geçerlidir – meta açıklamanızın net ve ikna edici olmasını istersiniz, böylece arama yapan kişi başka bir sonuç aramak için sayfayı kaydırmaz.

Kısacası, meta açıklamanız ne kadar iyi olursa, organik aramadan daha iyi tıklama oranlarına sahip olursunuz.

Büyük Meta Açıklamaları Nasıl Yazılır

Etkin satış metin yazarlığında meta tanımlarını meşru bir alıştırma olarak görüyorum. Bu kararı almak ve tıklamak için birini sürmek için mümkün olan her şeyi yapmalıdır. Odak noktamız, arama yapanın tıklanması için ikna edilmeli – yine de beklentilerin karşılanması için doğruluğu korurken. Açık, yardımcı ve meta arama yapanlara, meta açıklamaları yazabilirsiniz.

1) Aksiyon odaklı dil kullanın.

Eylem odaklı dil, harekete geçirici mesaj kopyalama için idealdir; bu, eğer düşünürseniz, tam olarak bir meta tanımdır – çünkü okuyucuyu, eğer tıkladıklarında yapabileceklerini tam olarak söyler. Meta açıklamalarınızı “Öğren”, “Keşfet” veya “Kepçe” gibi fiillerle başlatmayı düşünün ve tıkladıktan sonra tam olarak ne alacağının ayrıntılarını izleyin.

2) Bir çözüm veya fayda sağlayın.

Araştırıcınıza, bağlantınıza tıklayarak neler bekleyebileceğini bildirin. Yapmak istediği son şey, ‘Geri’ düğmesini tıklamanız gerektiğidir çünkü tıkladıkları şey, bekledikleri veya istedikleriyle eşleşmedikleri – ve siz istemezseniz, web sitenizin geri dönüşünü önemsiyorsanız oranları.

İçeriği önizleyen kısa bir cümle yazın veya arama yapan kişiye mesajınızı neden okuması gerektiğini söyleyin. Gerekirse, postanızı tıklayıp okumaya açık bir avantaj verin. Bu, sunduğunuz şeyleri – bilgilendirici, değerli içerikler üzerinde – satmak için şansınız.

3) 155 karakterin altında tutun.

Genel olarak, bir meta açıklaması 155 karakterin altında olmalıdır. Ancak, Google aslında karakterlerle ölçülmez – piksele göre ölçer. Yani, belirli bir genişlikten sonra bir meta açıklamasını keser. 155 karakter demenin nedeni, pazarlamacılara uymak için bir ölçüt vermek. SEOmofo’dan bu kullanışlı araçla meta açıklamanızın ve başlık etiketlerinizin uzunluğunu iki kez kontrol edebilirsiniz .

4) Arama yapanları aldatmayın.

Meta açıklamanız, okuyucunun beklediği şeyle alakalı olmayan içeriği almasını sağladıysa, araştırmacının tekrar ‘Geri’ düğmesine basması için hazırlıklı olun. Bazı meta açıklamaları, anahtar kelime dolgulu içerikle birlikte spam edilir – bu kötüdür ve muhtemelen SEO’nun eski bir okul anlayışından kaynaklanır. Arama yapanlar ve arama motorları anahtar kelime dolgulu içerik gördüğünde, bu her tür kırmızı bayrak atar ve içeriğinizde bir arama yapanın sahip olduğu güveni azaltır.

5) Özel ve alakalı hale getirin.

Ortalama arama yapan kişi, SERP’lerde ( meta tanımının tam olarak ne olduğunu tam olarak bilmese de) tahmin edilebilir, genel bir meta tanımını bilir . Bu nedenle tanımlayıcı kelimeler kullanmak gereksizdir – gereksiz “kabartmak” kelimeleri değil – ve hedef kitlenizle bağlantı kurmak ve arama sonuçlarınızda ne tıklayacaklarını bilmelerini sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Meta Açıklamaları İle Yapılmaması Gerekenler

Meta açıklamaları geliştirirken ve uygularken yapmanız gereken pek çok şey yaparken,  hatırlamanız gereken meta açıklamalarla ilgili bazı no-nos da vardır .

Sıralamak istediğiniz sayfalar için bir meta açıklama koyamazsanız, Google sayfanızın ilk paragrafından bir metin parçacığı görüntüler. Bu metinde bir arama anahtar kelimesi varsa, kalın yazılır. Bu neden kötü? Yani, potansiyel alıcılara satabilmek için kaçırmak demektir. Şimdi bu satış fırsatı hangi satıcıyı kaçırır?

Ve tekrar – Tekrar söylüyorum çünkü bu noktayı tekrarlamak önemlidir – anahtar kelimeleri doldurmak, meta açıklamalarınıza iyi gelmez. Bu açıklamalar, web sayfanız hakkında net ve özlü bir kopya sağlamaya odaklanmalıdır. Bu nedenle, kitlenizin görmek isteyeceği şeyleri düşündüğünüz için terimlerin aşırı kullanılmasını önleyin. (İpucu: Hiç kimse anahtar kelime doldurmayı görmek istemez.)

Meta açıklamanız, potansiyel müşterileri kazanma şansınız. Web siteniz için kısa satış aralığınız. Çok fazla işletme bunu geride bırakıyor ve sonuç olarak tıklama oranlarını iyileştirmek için kritik bir fırsatı kaçırıyor. Web siteniz için SERP rakiplerinizden sizi seçmesini isteyen ilgi çekici bir meta açıklama oluşturduğunuzdan emin olun.

Arama sonuçları için optimizasyon hakkında sorularınız veya yorumlarınız mı var? Aşağıda paylaşın! 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz