Eski Telefonlarda 1 Ocak’tan İtibaren WhatsApp Kullanılamayacak

0
168

Çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere göre WhatsApp 1 Ocak’tan itibaren bazı eski telefonlar için tarihe karışıyor. Uygulamanın bazı telefonlarda tamamen kullanılamayacağı, bazı telefonlarda ise kısıtlı olarak kullanılabileceği söyleniyor.

1 Ocak 2021 itibariyle WhatsApp uygulamasının kullanılamayacağı telefonlar şu şekilde listelendi:

  • İPhone kullanıcıları için IOS 9 ve altında bulunan modeller,
  • Android kullanıcıları için Android 4.0.3 sürümü ve altında kalan modeller.

Eğer telefonunuz bahsedilen modeller içerisinde yer alıyorsa, yeni yılda WhatsApp kullanabilmek için telefonunuzu değiştirmeniz gerekecek gibi görünüyor. Her ne kadar bu haberler gündeme düşmüş olsa da, WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’tan henüz konuyla ilgili yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor.

Eski Telefonlarda 1 Ocak'tan İtibaren WhatsApp Kullanılamayacak
Eski Telefonlarda 1 Ocak’tan İtibaren WhatsApp Kullanılamayacak

Bazı Model Cihazlar İçin Güncellemeler Kaldırıldı

Kullanıcılar ellerindeki telefonun modeline göre işletim sistemlerini IOS 9 ve Android 4.0.3 üzerinde güncelleyebilirler. Fakat bu her telefon için mümkün değil. Örneğin Iphone 4 veya daha eski bir modele sahipseniz, işletim sisteminizi güncelleme şansınız yok. Dolayısıyla WhatsApp’ı artık eskisi gibi kullanamayacaksınız.

Aynı durum Android işletim sistemi kullanan telefonlar için de geçerli. Örneğin en çok kullanılan akıllı telefonlardan biri olan Samsung Galaxy S2 bu gruba giren telefonlarda. Samsung Galaxy S2 cihazını Android 4.0.3 üstü bir sürüme yükseltemediğiniz için, WhatsApp kullanmak istiyorsanız telefonunuzu değiştirmeniz gerekecek.

Neden Güncelleme Yapılamıyor?

Eski model telefonlar artık daha az kullanıldığı ve bu sebeple de üretilmediği için, bu cihazlara güncelleme üretmekle uğraşılmıyor. Dolayısıyla üreticiler de eski cihazlara yeni güncellemeler üretmek yerine, yeni telefonlar üretmeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla eski bir telefonunuz varsa, onu yenilemeniz gibi bir zorunluluk ortaya çıkıyor.

Eski sürüm bir cihaza sahip olduğunuzda yeni yılla birlikte sadece WhatsApp değil, başka uygulamalarla ilgili de sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü WhatsApp’ın gerçekleştirmeyi planladığı bu süreç tüm uygulama üreticileri için geçerli. Yani üreticiler artık uygulamalarının güncellemelerini yalnızca yeni cihazlar için üretiyorlar. Eğer siz de bu uygulamaları kullanmaya devam etmek istiyorsanız, telefonunuzun ayarlar bölümünden hem android hem de IOS için telefonunuzun sürümünü ve telefonunuzu güncelleyip güncelleyemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz