Erteleme Hastalığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
596

Bireylerin yapmaları gereken anda ilgili işi yapmamaları her ne kadar insanlık hali gibiymiş şeklinde algılansa da tıpta bu durum pekte normal karşılanmamaktadır. Gerekli enerjiye, zamana ve işin gerekliliğine rağmen kişi ilgili işi yapmaktan kaçınmaktadır. Ve bu zaman dilimi içerisinde sürekli yapması gereken işi düşünmekte bolca stres yaşamakta ve işi yapmak zorunda olduğu günün yakınlaştığını çok iyi bilmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen ilgili iş yapılmaz ve son ana kadar bu stresli bekleyiş devam eder.

Erteleme Hastalığı

Bir sağlık sorunu olarak erteleme hastalığı;

  1. Motivasyon eksikliği yaşamakta olan kimselerde,
  2. Söz konusu işi yapmaya başlasa bile bitiremeyeceğini düşünmesinin yarattığı kaygı,
  3. Zamanı iyi değerlendirme konusunda problem yaşayan kimselerde,
  4. Özgüveni eksik olan ve özgüven eksikliğine yatkın kimselerde,
  5. Becerileri konusunda yaptığı iş ile uyumlu olmayan kimselerde,
  6. Üşengeç ve üşengeçliği ile alakalı olarak ruh halini kabullenmeyen kimselerde, yaygın olarak görülmektedir.

Erteleme Hastalığı Neden Olur

Erteleme hastalığının oluşumu çocukluk kökenlidir. Genellikle otoriter anne ve babalar çocuklarının bir şeyleri yeni öğrendikleri dönemlerde dört dörtlük gerçekleştirmelerini isterler. Ancak her çocuk için bu durum söz konusu olamamaktadır. Nihayetinde böyle ebeveynlere sahip çocukların her ne olursa olsun bir işi yaparlarken kendilerine güvenmemeleri ve öz güven kırıklıkları başlar. Ebeveynleri görecek korkusu ile herhangi bir iş ile uğraşmak istemez ve sürekli eleştirilmekten dolayı yaşadıkları sürekli kaygıları vardır. Bu tarz çocukluk dönemi geçiren bireylerin yetişkinliklerinde de durum farklılaşmaz. Bir işi yaparlarken son saate bırakırlar ve sürekli doğru bir şekilde yapamayacakları kaygısını yaşarlar. Bu kaygı hali de ertelemeye, erteleme de sürekli stres ve sinir dolu bir ruh halini taşımaya sebebiyet vermektedir.

Erteleme Hastalığı Tedavisi

Erteleme hastalığının tedavisi tıp dünyasında cerrahi müdahaleye dayanmaz. Öyle ki; psikolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanır ve psikologlar ile psikiyatrlar tarafından yapılan müdahaleleri söz konusu olur. Erteleme hastalığı tedavisi için ilk olarak bu hastalığın oluşum sebebi bulunmaya çalışılır. Ardından kişiye planlı ve programlı bir hayatın stressiz olduğu, herhangi bir gerginlik yaşamadan bir işin yapılabileceği ve her işin kusursuzca gerçekleştirilmesinin bir zorunluluk olmadığı öğretilir. Bir nevi kişi çocukluk dönemindeki sağlıksız dönemine döndürülür ve bu dönem sağlıklı bir şekilde atlatılır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz