Epilepsi Hastalığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
495

Halk tabiri ile “sara hastalığı” olarak tanınan epilepsi, beyin aktivitesinin belirli bir an normal çalışmaması sebebi ile oluşur. Epilepsinin gerçekleşmesi için; anormal bir elektriksel aktivitenin beyin sinir hücrelerinde görülmesi gerekir. Bu elektriksel aktivite kısa sürelidir ancak anormal bir işleyişe sebebiyet verir. Beyin sinir hücrelerinde gerçekleşen bu anormal işleyiş kişilerde epilepsi krizinin yaşanmasına sebep olur.

Epilepsi Krizi Nedir

Epilepsi krizi, epilepsi nöbeti olarak da bilinmektedir. Bu nöbet kişilerin bayılmasına ve ek olarak farklı semptomlar göstermelerine sebep olur. Semptomların belirleyicisi ise anormal elektrik aktivitesinin yayılım alanı ile ilişkilidir. Beynin ancak belirli bir bölgesinde kalan elektrik kısa süreli bayılmaya söz konusu olur iken; bu yayılmanın bir sınırının olmamasından kaynaklı olarak tüm bedende farklı sonuçları göstermesine neden olabilir. Tüm bunlara bağlı olarak dünya üzerinde epilepsi nöbeti geçiren insan sayısının 25 ile 100 arasında değişim gösterdiği ve bunun tüm yaş gruplarını içerdiği, yapılan çalışmalar sonucunda edinilen rakamsal bilgilerdir. Bu nöbetlerin tamamı için karşılaşılan nöbet sonrası semptomlar ise 100’ün üzerinde farklı epilepsi nöbet semptomları olarak kayıtlara geçmiştir.

Epilepsi Neden Kaynaklanır

Epilepsi hastalığı tıp dünyasının tam anlamı ile cevap bulamadığı bir sağlık sorunu olarak bilinir. Belirli semptomların epilepsi hastalığını desteklemesinin gözlemlenmesi ile birden fazla epilepsi oluşum nedeni de sayılmıştır. Bunlar;

  1. Beyin Kanseri
  2. Kalıtımsal Rahatsızlıklar
  3. Sinir Sistemlerinin Santral Aksaklıkları
  4. Beyin Damarlarındaki Gelişim Sorunları, şeklinde dört başlık altında toplanabilir

Epilepsi Nöbetine Nasıl Müdahale Edilmelidir

Halk arasında “sara nöbeti” olarak bilinen bu durum, ağza kaşık sokma, eller yardımı ile ağzın açılması ve dilin dişler arasında kalmasının engellenmesi gibi yöntemlerle sıklıkla müdahale görmektedir. Ancak bu gibi müdahale yöntemlerinin tamamı hatalıdır. Çünkü hasta nöbet geçirir iken ona dokunulmamalı, yalnızca ani düşüşler yaşanabileceği için kafasının ağır darbe almasına engel olunabiliyor ise; olunmalıdır. Aksi halde hasta nöbet sırasında kendi haline bırakılmalı, nöbetin bitmesi beklenmelidir. Bunun yanında hastanın üzerinde o an boğazını sıkacak ya da nefes alışını zorlaştıran kıyafetler var ise; kravat, gömleğin yaka düğmesi gibi, onlar gevşetilmeli ya da açılmalıdır. Epileptik nöbetin son bulması anında hastanın kendini yorgun ve halsiz hissedeceği bilinmeli ve mutlaka hastanın bir süre dinlendirilmesi gerekmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz