Elon Musk’ın Starlink’inde Yeni Gelişme

0
190

Amerika’nın en önemli uydu şirketlerinden olan SpaceX’in CEOsu Elon Musk tarafından başlatılan Starlink projesinin uygulanmasına devam ediliyor. 2015 Yılından beri gündemde olan bu proje gerçekleştiğinde dünyaya uydu üzerinden internet sağlanması mümkün olacak ve büyük şehirlerin internet trafiğinin %10 u Starlink tarafından sağlanacak.

Starlink kapsamında tasarlanan uyduların tamamı gönderildiğinde bir uydu takımyıldızı oluşturulmuş olacak.

60 Yeni Uydu Başarıyla Yörüngeye Gönderildi

SpaceX tarafından 19.10.2020 tarihinde 60 yeni uydu uzaya gönderildi ve hepsi başarıyla yörüngeye girdi. Fırlatma işlemi Amerika Birleşik Devletlerinin Florida Eyaletindeki Cape Canaveral’da, NASA’nın 39A pistinden yapıldı. Bu 60 uyduyla birlikte yörüngeye giren uydu sayısı 800’ü geçti ve Starlink uydu ağı önemli ölçüde genişlemiş oldu.

Kennedy Uzay Merkezinden gönderilen roketin fırlatılmasından 9 dakika sonra geri dönmesi beklenen bölümleri Atlantis Okyanusunda bulunan Space X gemisine döndü. Of Course I Still Love You adlı bu gemi, roketin geri dönen parçalarını toplamak için tasarlanmış devasa büyüklükte bir gemidir. Şirketin aynı özellikte bir gemisi daha bulunuyor.

Bölgede havanın açık olması nedeniyle fırlatmayı izleyen kişiler çıplak gözle izleme imkanı buldu. B1051 adlı roket, altıncı kalkışını yapmış oldu. Bu özelliği ile en çok kalkış yapan uçaklardan biri olma sıfatını da kazandı. İşlemin tüm aşamalarının başarıyla gerçekleşmesinin ardından SpaceX üretim yöneticisi görevini yürüten Tran, “Pazar sabahı için harika etkinlik” açıklamasında bulundu.

2020 Yılının 18. SpaceX Görevi

Gönderilen 60 uydunun yörüngeye girmesiyle 2020 Yılının 19. SpaceX görevi de tamamlanmış oldu. 2020 bu sayı ile yoğun geçen bir yıl olarak değerlendirilebilir. 2018 Yılında 21 uçuş yapılmıştı.

Bu roketle birlikte Şirketin elinde daha önce proje kapsamında kullanılmış 5 roketi oldu. Henüz uzaya gönderilmemiş 3 Falcon 9 roketi daha bulunuyor.

Proje kapsamında yeni uyduların fırlatılmasına devam edilecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz