Ekonomik Tatil Nasıl Yapılır?

0
391

Gündelik hayat rutinlerinden bıkan bünyelerin motivasyon kaynağıdır güzel bir tatil. Çalışan, çalışmayan, yetişkin, çocuk her bireyin sürekli bulunduğu çevreyi bir süreliğine bırakıp uzak ve yeni yerleri keşfetme güdüsü zaman zaman zihnini meşgul eder. İnsanlığın başından beridir uzaklaşma güdüsü baskın bir hissiyat olmuştur. Tatil, kişinin yapmakla yükümlü olduğu zorunlu şeylerden kendini azletmesi anlamını taşısa da birçok kişi tatil kelimesini duyunca aklında deniz, kum ve güneş gibi sıradan şeyler canlandırır. Oysaki tatil rutinlerimizden kurtulup kedimize ve zevklerimize ayırdığımız vakitler bütünüdür. Yapmaktan keyif almadığımız fakat zorunda olduğumuz şeyleri, bir süreliğine de olsa, çıkarıp atmamızdır.

Tatil İçin Uygun Yeri Nasıl Seçeriz?

Halk arasında yaygın tatil fikri göreceli de olsa yer değiştirme eylemini barındırır. Kişi bulunduğu konumdan mesafe kat ederek sürekli tekrar ettiği işlerden uzaklaşır. Bedenen ve ruhen bir yenilenme sürecidir. Tatili kapsayan zaman aralığına göre uygun konum seçimi farklı bir tatil deneyimi için oldukça faydalıdır. Her tatil sürecini aynı yerde geçirme fikri bazıları için ideal gibi gözükse de bir süre sonra alışılacağı için kişiyi beklediği kadar mutlu etmeyebilir. Bu yüzden tatil planı yapılırken gidilecek birden fazla konum seçilmelidir. Son bahar aylarının başlarında ortalamanın üstünde sıcaklığa sahip bir sahil kasabası kişinin yaza göre görece az kalabalıkta sahilin tadını çıkarmasını sağlar.

Hava henüz yeterince soğumadığı için sakin kasabada yüzmek ve turistik yerleri ziyaret etmek seçilebilir. Alternatif olarak ormanların yoğun olduğu bir yerleşim yerinde ağların sonbaharı karşıladığı temiz hava ile kişi ruhsal dinginliğini sağlayabilmektedir. Kış için ise yaygın olarak tercih edilen kayak turizmi her zaman seçenekler arasındadır. Bunlara alternatif olarak ülkemizde bolca bulunan sıcak su kaynaklarında kaplıca bulunduran şehirlerde gün içinde kar manzarası izleyip sonrasında termal havuzun keyfi çıkarılabilmektedir. Tatil yeri seçimi tamamen kişinin tatilden ne beklediğine göre şekillenmektedir.

Ekonomik Tatil Seçenekleri Nelerdir?

Tatil deyince insanların aklına sene boyunca elde ettikleri birikimleri saçtıkları fikri gelebilmektedir. Ancak tatil yapmak demek insanların elde ettikleri bütün birikimlerini gereksizce harcamak anlamlarına gelmemektedir. Tatil süreçlerinde maliyetleri kısmanın oldukça pratik yolları bulunmaktadır. Tatile çıkılması planlanan zaman aralıklarının önceden belirlenmesi durumunda erken rezervasyon fırsatları ile konaklama masraflarında yarı yarıya kar etmek mümkündür. Erken rezervasyon, kurumların belli kontenjanlar dahilinde müşterinin aylar öncesinden rezervasyon yapıp otel doluluğuna katkıda bulunması karşılığında cüzi miktarda konaklama fırsatı sunmasına fikrine dayanır. Oteller beklenen tatil sürelerinde boş odalarla karşılaşmak yerine belli oranda odaları çok daha önceden doldurarak gelirlerini bir nevi garanti altına almaktadırlar. Konaklama seçeneği hallolduktan sonra ulaşıma dair doğru kararlar ekonomik bir tatilin sıradaki adımıdır.

Uçak biletleri de tıpkı otel rezervasyonları gibi hareket tarihinden belirli bir zaman önce alınırsa çok avantajlı fiyatlara bilet sağlamaktadır. Erken alımlarda bilet fiyatlarındaki fırsatları kontrol etmek için firmaların internet sitelerinden bilgi almak oldukça kolaydır. Konaklama ve yolculuk fiyat avantajlarından yararlandıktan sonra neredeyse tatil planınızda yarı yarıya bir azalma olacaktır. Tatilde bulunduğunuz süre içerisinde yeme ve içme tercihlerinizi dışarıdan gidermek yerine kendi yapacağınız alternatif yemeklerle tatilinizi beklediğinizden çok daha uygun fiyata gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca tatil yapılan yere göre değişmekle beraber gereksiz harcamalardan kaçınıp bütçenizden artan parayla müze gibi kişisel açıdan faydalı yerleri gezerek tatilin yanı sıra, genel kültür açısından da verimli bir tatil geçirmiş olabilirsiniz.

Türkiye’deki Popüler Tatil Yerleri Nelerdir?

Türkiye coğrafi konumu itibari ile üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkedir. Bu avantajı ülkenin sahil kesimlerinde yaz turizmi için uygun hale getirmektedir. Yer şekilleri elverişli olan bölgelerde kışın kayak turizmi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış neredeyse her bölgemizde de kültür turizmi yapılabilmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz