Egzama Nedir? Egzama Neden Oluşur? Egzama Nasıl Geçer?

0
1142

Egzama, bir deri hastalığıdır. Kaşıntılı, kuru derili ve kabarcıklı halleri ile derisinde bulunan kişileri oldukça zorlu hallere sokmaktadır. Egzamanın oluşumu için geçmişten bu yana yapılan çalışmalarda net bir sebep gösterilememiştir. Ancak bunun yanı sıra birden çok egzama yapıcı etkenden söz edilmektedir. Bu etkenlerin egzama çeşitlerini oluşturduğu ve neticesinden egzama çeşitlerine bağlı olarak geçici tedavi yöntemlerinin bulunduğu ifade edilmelidir.

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

Egzama, insan vücudunun her alanında kendini farklı türleri ile göstermektedir. Bu türler;

  1. Saçta Egzama
  2. Kulakta Egzama
  3. El Egzaması
  4. Yüz Egzaması
  5. Ayak Egzaması

Tedavi sırasında hastalara; losyonlar, çeşitli oral ilaçlar ve ıslak pansuman çeşitleri sunulmaktadır. Tedavi yöntemi doğru şekilde belirlenmiş hastalarda egzama azalması görülse de bu sağlık sorununun tamamen yok olması söz konusu değildir.

Egzama Neden Oluşur

Egzamanın; kalıtımsal yollar, kullanılan kimyasal maddeler, sıkıntılı ruh halleri sebebi ile oluştuğu yapılan çalışmalar neticesinde bulunmuştur. Kimyasal maddelerin kullanımı, kirli sular, kalitesiz ürün kullanımları, farklı maddelerden üretilmiş sabun ve kimyasal ürünlerin kullanılması egzamanın oluşmasına güçlü bir alt yapı hazırlamaktadır. Bu alt yapı ile uyumlu olan genetik faktörlerin birleşimi ise ilgili kişide ciddi sorunların oluşmasına sebep olur.

Egzama Kimlerde Görülür

Egzama her ne kadar genetik faktörler sebebi ile oluşuyor denilse de daha çok dış atıklar ile etkileşim içerisinde olan bireylerde kendini göstermektedir. Bu bağlamda egzamaya bakıldığında; bay ve bayan kuaförlerde, temizlik sektörü çalışanlarında, inşaat malzemeleri satım ve inşaat yapım aşamasında çalışan kimselerde ve yüksek derecede kimyasal ürün kullanan ev hanımlarında görülmekte olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Alerji Ve Egzama İlişkisi

Egzama, alerjen etkileşimi yüksek kimselerde de sıklıkla görülmektedir. Egzama bir kimsenin vücudunda alerjen kökenli oluşur ise; mutlaka alerji sebebini oluşturan maddenin temasının kesilmesi gerekmektedir. Ancak bu durum bazen ifade edildiği kadar kolay olamayabilir. Öyle ki; egzama nem miktarının düşmesi ya da havasız alanlarda, soğuk mekanlarda kalınması egzama şikayetlerinin artmasına sebebiyet verebilir. Nem oranı yüksek alanlarda yaşam kalitesi düşen bir kimsenin aynı zamanda egzama şikayeti yaşaması ciddi bir sorunun habercisi olabilecektir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz