Ege’De Tatil Nerede Yapılır?

0
760

Yaz gelip çattığında çalışma ortamından uzaklaşıp hem kafa dinlemek hem de yeni yerler görüp eğlenmek herkesin hayali olur. Tabi ki yazın sıcağında en çok tercih edilen yerler plajlar olmaktadır. Aktivite olarak da denize girmek, güneşlenmek, yemyeşil bir doğanın, buz gibi nehir ya da derelerin olduğu bir bölgede kafa dinlemek.

Ege bölgesi, sahilleri, şirin kasabaları, buz gibi çayları ile hem kafa dinlemek, hem de eğlenmek için oldukça geniş bir tatil olanağı sunmaktadır.

Yaz denildiğinde Ege bölgesinde akla gelen tatil mekanlarından İzmir, Aydın, Muğla şehirleri ön planda olmaktadır.

Aynı zamanda tarihte birçok medeniyetin de yaşadığı Ege bölgesi çeşitli tarihi kaşıntılara ev sahipliği yapmakta ve turistik bir mekan olarak da göze çarpmaktadır.

Şirin kasabaları, tarihi mekanları, muhteşem plajları, doğal güzellikleri, kendine özgü lezzetleri ile Ege sahilleri tatil yapılabilecek en güzel tatil yerleri arasında yer alır.

Her tarafı cennet olan Ege bölgesinde tatil yapılabilecek birçok güzel yer bulunur. Ancak göze çarpan tatil mekanlarından bazıları;

Fethiye, Muğla

Türkiye’nin en güzel plajlarından bir kaçının bulunduğu Fethiye en güzel tatil mekanları arasında yer alır. Turkuaz renkli sıcacık suyu ile meşhur olan Ölüdeniz de Fethiye’de yer almaktadır. Stresten uzak dinlenmek için uygun olan tatil mekanlarından biridir Fethiye.

Kelebekler vadisi, Kabak koyu mutlaka görülmesi gereken doğası bozulmamış Akdeniz koylarındandır.

Fethiye bölgesi kamp yapmak için de oldukça tercih edilen bir tatil bölgesidir.

Akyaka, Muğla

Tertemiz plajları, buz gibi Azmak çayı ve muhteşem doğası ile mutlaka gelip görülmesi gereken küçük bir tatil kasabasıdır.

Kamp yapmak isteyenlerin de uğrak yeri olan bu şirin tatil kasabası Muğla’nın Ula ilçesine bağlı adeta saklı bir cennettir.

Gökova körfezinin bu muhteşem ve şirin kasabası kafa dinlemek, doğanın ve buz gibi Azmak çayının tadını çıkarmak ve ayrıca denizin keyfini sürmek için ideal bir tatil beldesidir.

Alaçatı, (Çeşme) İzmir

İzmir ‘in Çeşme ilçesine bağlı olan bu şirin kasaba denize sıfır olamasa da kolay ulaşıma sahiptir. Birbirinden güzel mimari ile donatılmış şirin evlerin bulunduğu sokaklar rengarenk çiçekler ile çevrelenmiştir. Özellikle gece eğlence mekanlarının yoğun olarak bulunduğu Alaçatı gündüz dinlenmek gece ise eğlenmek için tercih edilebilecek tatil kasabalarından biridir.

Ayvalık, Balıkesir

Balıkesir’in Ege bölgesi sınırlarında kalan bir ilçesi olan Ayvalık Midilli adasının karlısında yer almaktadır. Tertemiz mavi bayraklı plajları, yemyeşil ormanları ve taş evleri ile görülmeye değer güzellikte bir yerdir. Ayvalık’ın görülmesi gereken yerlerinden biri olan Alibey adası ya da Cunda adası eski bir Rum kasabasıdır. Cunda adasına ulaşım Ayvalık’tan adaya yapılan bir köprü ile sağlanıyor. Daha çok Rum esintilerinin gözlemlendiği bu ada taş evler, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve her zaman cıvıl cıvıl çarşısı ile görülmesi gereken yerlerdendir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz