eCPM Nedir

0
1521

CPM bir anahtar kelimenin her 1000 gösterimde (1 CPM) ne kadar maliyet yaratacağını ( veya kazandıracağını) hesaplar. eCPM 1000 gösterime başına harcanan para veya kazanılan para miktarıdır. 1 reklam aldığınızda ECPM 2 TL olarak gösteriliyorsa , websitenizde 1000 gösterime 2 TL alıyorsunuz veya harcıyorsunuz demektir. 2000 gösterime ise 4 TL alıyorsunuz veya harcıyorsunuz demektir.

best-antivirus

eCPM, CPM başına efektif maliyet, CPM bir anahtar kelimenin her 1000 gösterimde (1 CPM) ne kadar maliyet yaratacağını ( veya kazandıracağını) hesaplar. eCPM Tıklama Başına Maliyet (CPC) ve Tıklama Oranı (CTR) ile hesaplanır.

CPM, CPC, CPA, PPA, PPC gibi kavramlarla kafası karışan internet girişimcileri eCPM ile gerçek kazançlarını görebilecek, rakamlarla boğuşmayacak ve ajanslar arasındaki getiri farkını daha iyi ölçebilecek.

Peki nedir bu eCPM?

eCPM, yayıncılarımızın toplamda elde ettiği kazancı, ister tık başı, ister aksiyon, ister lead başı olsun- 1000 gösterime indirgeyerek karşılaştırmasını ve bu sayede gerçek verimliliğini ölçümlemesini sağlar.

Nasıl hesaplanır?

eCPM hesaplanması oldukça basittir.

eCPM= Toplam Gelir/Toplam Gösterim*1000 olarak hesaplanır.

CPM ve CPC Nedir?

Aslında bu iki terimde sitelerin veya ajansın, taahüt ettikleri reklamın birim maliyetini göstermektedir ( Sabit gösterimler hariç ). CPM kısaca 1000 gösterim başına maliyeti göstermektedir. Dönüşümlü gösterim türü reklamlarda CPM maliyeti üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır. CPC ise tıklama bazlı kampanyalarda 1 tıklama başına maliyeti gösterir.

CPA Cost Per Action Nedir?

CPM, CPC ve CPL modellerine göre çok daha da etkili bir yöntemdir. Cost Per Action yani eylem başına ödeme yaptığınız fiyatlandırma sistemidir. Burdaki eylem sizin belirlediğiniz her hangi bir şey olabilir. Ürün satışı, Üyelik veya sizin için önemli olan bir formun doldurulması işlemi olabilir. CPA, CPS (Cost per Sale) yani satış için ödeme şeklinde de olabilir. Modele göre işlemin tamamlandığı sayfaya bir kod yerleştirilir ve tutar reklam yayıncısına iletilir. Toplam işlem tutarları üzerinden komisyon şeklinde ödemesi gerçekleşir. E-ticaret siteleri için en mantıklı reklam modellerinden biridir.

CPC Cost Per Click Nedir?

CPC tıklama bazlı kampanyalarda 1 tıklama başına maliyeti gösterir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz