Dupuytren Kontraktürü Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

0
1156

Dupuytren Kontraktürü Nedir?

Dupuytren kontraktörü olarak bilinen bu hastalık, avuç içerisinde sertliğe neden olup parmakların kasılmasına ve bunlardan kaynaklı rahatsızlıklara neden olur. İnsan avucunda cildin altında palmar apenevroz isimli fibroz doku yer alır. Şayet bu doku kalınlaşırsa, kişi parmağını bükme konusunda zorluk yaşamaya başlar. Zaman ilerledikçe hastalığın önüne geçilmediği takdirde kişi parmağının hareket yeteneğini bütünüyle kaybedebilir.

Dupuytren Kontraktörünün Nedenleri Nelerdir?

Dupuytren kontraktürünün nedeni henüz kesin olarak saptanmamıştır. Öte yandan dupuytren kontraktörünün oluşumu konusunda herhangi bir travma ile ilişki de saptanmamıştır. Dupuytren hastalığının ortaya çıkmasının altında yatan nedenler düşünüldüğünde karşımıza genellikle epilepsi ve diyabet hastalarında dupuytren kontraktörüne rastlandığı gerçeği çıkar. Yine aynı şekilde alkolizm de bu durumun daha sık görülmesini sağlayan etmenler arasında yer alır.

Kuzey bölgelerinde görülme oranı daha fazla olan dupuytren kontraktörünün oluşmasında etkili olan bir diğer etken de genetik özelliklerdir. Yaşı ilerleyen kişilerin daha sık maruz kaldığı bu hastalıkta alkol bağımlılığı ve şeker hastalığı da oluşum sürecinde büyük önem arz eder. Gençlerde görülme ihtimali daha nadir olan dupuytren kontraktörü, 40 yaş üzeri bireylerde daha sık görülür. Sağlık açısından tehdit oluşturan bu hastalığın en temel sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Yaşlılık
  2. Damar hastalıkları
  3. Epilepsi
  4. Şeker hastalığı
  5. Alkolizm
  6. Genetik Faktörler

Dupuytren Kontraktörünün Belirtileri Nelerdir?

Avuç içerisinde başlayıp parmağa doğru hareket eden dupuytren kontraktörü, gizli bir şekilde faaliyete başlayıp 4-5 hafta içerisinde parmağı etkileyecek seviyelere ulaşır. Sıradan bir kasılma şeklinde başlayan rahatsızlık, kısa sürede parmak kullanımını büyük oranda kısıtlayan bir durum ortaya koyar.

Daha çok orta parmakta ve yüzük parmağında görülür. Bu parmaklarda ağrı olmaksızın şişlikler ile görülen dupuytren kontraktörü, sonradan parmak hareketini kısıtlayacak bir şişlik olarak kendini belli eder. Yine bu şişliğin giderek ilerlemesi sonucu kişinin el ayasında kubbeleşme meydana gelir. Böylece hasta artık elini düz bir zemine koyduğu takdirde temas edemez. Tüm bunlar dupuytren kontraktörünün varlığını ortaya koyan en belirgin belirtilerdendir.

Dupuytren Kontraktörünün Sonuçları

  1. Bir ya da birden çok parmakta açmanın zorlaşması.
  2. Avuç içerisinde yaşanan şişlik.
  3. El ayasının kubbeleşmesi ve avuç içerisinde meydana gelen sertleşme.

Tüm bunlar dupuytren kontraktörünün sebep olduğu durumlardır ve insan hayatını kötü yönde etkiler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz