Dünyada Mobil Veri Fiyatları Listesi Açıklandı

0
351

İnternet kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde mobil veri aktarımı sağlayan mobil internet de epey talep görüyor. Cep telefonları başta gelmek üzere tabletler ve dizüstü bilgisayarlarda da mobil ağ yaygın olarak kullanılıyor. Bilgi aktarımından, sosyal medya kullanımına, çeşitli programların indirilmesinden, oyunlara kadar mobil ağ sıklıkla kullanılıyor. Evde olduğumuz sürede evdeki sabit interneti kullanmak mümkün olurken, ev dışında olduğumuz zamanlarda mobil ağ her ihtiyaca cevap veriyor. Peki hangi ülkede mobil ağ ne kadar?

Mobil Ağın En Ucuz Olduğu Ülkeler

Akıllı telefon satışında dünya birincisi Çin iken ikinciliği Hindistan alıyor. Teknolojik alt yapı ve talep miktarı mobil ağın fiyatını belirleyen iki ana unsur oluyor. GB başına ödenen mobil veri fiyatları dolar cinsinden karşılaştırıldığında en ucuz internet 0.09 $/GB (62 kuruş/GB) ile Hindistan’da bulunurken; Hindistan’ı 0.11 $/GB ile İsrail, 0.21 $/GB ile Kırgızistan, 0.43 $/GB ile İtalya ve 0.46 $/GB Ukrayna takip ediyor.

Mobil Ağın En Pahalı Olduğu Ülkeler

Dünya çapında son 5 senede 500 milyon yeni mobil ağ müşterisi ortaya çıktı. GB başına ödenen mobil veri fiyatları dolar cinsinden karşılaştırıldığında en pahalı internet 27.41 $/GB ile Malavi’de bulunurken; Malavi’yi 24.22 $/GB ile Benin, 23.33 $/GB ile Çad, 15.98 $/GB ile Yemen ve 13.87 $/GB Botsvana takip ediyor. Bu ülkelerden dört tanesi Afrika ülkeleri olmuş oluyor.

Türkiye’de Mobil Ağ Ne Kadar?

Dünyanın belli başlı ülkeleri olan ABD’de mobil ağ 8 $/GB iken İngiltere’de 1.39 $/GB ve Fransa’da 0.81 $/GB. Türkiye’de ise 0.72 $/GB (4.94 TL) ve Türkiye listede 20. sırada yer alıyor. Yani mobil ağ Türkiye’de nispeten uygun fiyatta hizmet veriyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz