Dolgun Dudaklar İçin Maske Tarifi

0
506

cong-dung-cua-mat-ong-voi-toc-da-moi-2016-4

Dudaklarımız, gülüşümüzün başkahramanıdır. Ama maalesef tüm dış etkilerden en çok dudaklarımız etkilenir. Dudaklarımız yapısı gereği, cildimize göre derisi daha incedir. Bu nedenle de soğuktan ve sıcaktan daha çok etkilenir ve çok kolay soyulur. Bu olumsuz durumlardan dudaklarımızı koruyabilmemiz için, evde ki malzemelerle yapılabilecek ya da kolay ulaşılabilecek malzemelerle yapılan maskeler mevcut. Bu maskeler ve pelengler ile dudaklarımıza ihtiyacı olan nemi kazandırabilir ve sağlıklı görünmelerini sağlayabiliriz.

Bu maskelere gelecek olursak; temelinde dudaklara nem vermek ve üzerindeki ölü deriyi atmak var.

  1. Özellikle çatlayan dudaklar için; susam yağı ve bal mumu çok işe yarıyor. Bal mumu benmari usulü ile eritiliyor ve üzerine susam yağı ekleniyor. Bu karışım her gün dudaklara sürülüyor. Böylece dudağımıza kaybettiği nemi kazandırmış oluyoruz.
  2. Bir diğer maske için ise; bir yumurta sarısı ve beş gram yulaf yetiyor. İkisi karıştırılıp macun haline getiriliyor ve her gün dudak ve dudak kenarlarına sürülüyor. Bu sayede hem dudak ve dudak çevresini nemlendirip hem de ölü deriden arındırmış oluyoruz. Fark edildiği üzere dudak maskesi yapabilmek için çok büyük uğraşlara gerek yok, evde bulunan gıdalarla bu maskeleri çok rahat yapabiliriz.
  3. Bir diğer maske ise; 1 adet domates 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurt ile yapılıyor. Domatesin suyu çıkartılıyor ve üzerine bal ve yoğurt ekleniyor. Elde edilen karışımı dudak ve dudak çevresine sürebilirsiniz. Bu sayede hem dudaklarınızı nemlendirmiş hem de kırışıklıklara karşı önlem almış olursunuz.
  4. Dudak maskeleri dışında dudak peelingi de çok önemlidir. Böylece nemini kazanmış dudağınızı ölü deriden de arınmış ve canlandırmış olursunuz. Bunun için de 1 çorba kaşığı toz şeker, 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı vazelin yeterli. Bir kâsede bu karışımı hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı küçük bir kutuda saklayabilirsiniz. Yatmadan önce dudağınıza sürün ve 3-4 dakika bekletin ve nazikçe ovun. Ardından suyla yıkayın ve nemlendiricinizi sürün. Böylece canlı ve bakımlı dudaklara kavuşmuş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz