Dikkat çekici CV nasıl hazırlanır? Etkili CV yazmak için püf noktalar

0
377

  Günümüzde iş başvuruları internet üzerinden yapılmakta ve firmalar bir kişinin alınacağı pozisyonlar için bile binlerce başvuru alabilmektedir. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu kadar başvuru tek tek incelenmiyor. Tabi ki bu alanda da teknolojinin nimetlerinden faydalanılıyor. Nasıl mı? Filtreleme yöntemiyle ön elemeler yapılarak. İlanlarda tecrübe,  istenilen mezuniyet derecesi veya uzmanlık alanları gibi pek çok konu da filtreleme yöntemiyle eleme yapılabilmektedir. Böylece binlerce kişinin özgeçmişini inceleyerek zaman kaybetmek yerine sadece iş için uygun olabilecek adayların özgeçmişleri incelenmiş oluyor.

  Örneğin, başvuracağımız pozisyon için en az beş yıllık bir tecrübe şartı aranıyorsa ve biz yolun çok daha başındaysak veya yeterli olmayacak tecrübemiz varsa ve istenilen temel niteliklere de sahip değilsek bu işe başvurmamız hayal kırıklığından başka bir şey olmayacak ve bu durum zamanla bizi yavaşlatacaktır. Çünkü ilanı inceleyen kişi sistem vasıtasıyla tecrübesi beş yılın altında olanları direkt elediğinde maalesef bizim özgeçmişimizin görülme şansı dahi olmayacaktır.

  Vasıflarımıza uygun ilanlara başvurmadığımızda bir süre sonra bakacağız ki yüzlerce başvuru yapmışız ve hiçbir dönüş alamamışız. Bu durumu zamanla dert edinmeye başlayacağız pek tabii … “ Neden hiç bir firma dönüş yapmadı? Acaba yetersiz miyim? “  gibi sorularla baş başa kalıp, kendi motivasyonumuzu düşürmüş olacağız. İlanları iyice incelemek en azından temel istekleri karşılıyor muyuz diye sorgulamak yapmamız gereken ilk şey olmalı.

  Gerekli ön bilgiyi aldıysak, gelelim bu kadar aday arasında nasıl iş fırsatı yakalayabiliriz kısmına. Doğru ilanı seçtikten sonra bizi iyi ifade edecek etkili bir özgeçmişe ihtiyacımız var artık. Burada ki “ etkili “  kısmından kastımız rakiplerimiz arasında bizi öne çıkaracak detaylardır.

  İş tanımı belli, bizden istenilen yetkinlikler belli ve tahmin edersiniz ki eleme sonrası muhtemelen sistemde onlarca hatta yüzlerce benzer vasıfları karşılayan aday olacaktır. İşte öne çıkmayı başarmamız gereken esas kısımlardan birisi tam olarak burası olacaktır. Nasıl mı? Kısa, öz ve başvurulan ilana uygun olacak şekilde yazılmış bir ön yazı ile dikkat çekmeyi ve bu iş için uygunluğumuzu ifade etmeyi başarabiliriz.

  Doğru izlenimi oluşturmak için dikkatli olmamız gereken adımlardan bir diğeri de fotoğraf seçimi olacaktır. Seçimi yaparken mümkün olduğunca sade ve abartısız tercihlerde bulunmak faydalı olacaktır.

  İlk izlenim testini geçtiysek ki adayların hatrı sayılır bir kısmı bu aşamada elenmektedirler. Bundan  sonrası için yapmamız gereken şey ise yetenek ve tecrübelerimizi karşı tarafa doğru şekilde aktarmak olacaktır. Özellikle çalışma süreçlerinin olduğundan uzun gösterilmesi yapılan yanlışlardan birisidir ki bunun tespiti sigorta kaydınızla çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki ne kadar yetenekli veya başarılı olursanız olun işveren her şeyden önce dürüst bir çalışanı tercih edecektir.

  Yetkinliklerinizi belirtirken iş süreçlerine ne gibi katkılarda bulunduğunuzu belirtmekte faydanıza olacaktır. Örneğin, mevzu bahis satış birimi ise proje sürecinde ulaşılan rakamları önceki dönemlerle kıyaslayabilir ve sürece katkınızı belirtebilirsiniz.

  Es geçilmemesi gereken önemli kısımlardan birisi de öğrencilik döneminde yer aldığımız proje ve faaliyetler olacaktır. Üye olduğumuz klüpler veya dahil olduğumuz sosyal sorumluluk projeleri de iş verenin hakkımızda fikir sahibi olmasını sağlayacak ve çalışma ortamındaki uyumumuz için teminat olacaktır. 

  Biraz da hobiler ve ilgi alanları kısmını doldururken yaptığımız yanlışlardan bahsedelim. Genellikle yapılan en büyük hata bu kısımları boş geçmemek adına müzik dinlemeyi severim veya kitap okurum diyerek geçiştirmek olacaktır. Her şeyden önce sıradan olmadığınızı karşı tarafa hissettirmeniz gerekir. Yani kitap okumayı severim yerine bilim kurgu kitapları okumayı sevdiğinizi veya müzik dinlerim yerine ise caz müzik dinlemeyi severim gibi bu kısımları detaylandırmanız çok daha ilgi çekici ve samimi olacaktır. Kendimizi yeterince ifade ettiğimizden emin olmalı ve genellemelerden mutlaka kaçınmalıyız. Müzik aleti çalarım ile piyano veya gitar çalarım arasında ne kadar fark var öyle değil mi?

  Gelelim referans kısmına. Referans belirtirken şeflerimiz, amirlerimiz gibi birlikte çalıştığımız kişiler öncelikli tercihlerimiz olmalıdır. Henüz bir iş tecrübeniz yoksa akademik referanslar da ekleyebilirsiniz. Referans olarak eklediğiniz kişileri de durumdan haberdar etmeyi de unutmamak gerek tabii.

Şimdi hayalinizdeki işi almak için özgeçmişleri bir kez daha gözden geçirme vakti!

Kübra Oktan


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz