Deniz Tatiline Giderken Ne Alınır?

0
490

Yaz tatilinin en güzel yanı denize girmek ve güneşlenmektir. Genelde yazın tatil beldeleri denize girilecek yerlerden seçilir. Yazın bunaltıcı sıcağında denize gidip serin sularında rahatlamak tercih ettiğimiz bir durumdur. Peki deniz tatiline giderken yanına ne almak gerekir?

Güneş kremi

En önemlisi güneş kremi olabilir çünkü cildimiz güneşin zararlı etkilerinden çok çabuk hasar görür. Eğer koruyucu krem kullanmazsanız akşam eve, otele döndüğünüzde yüzünüz pancar gibi kızarmış ve yanmış olur hatta beyaz tenliyseniz daha da kötüsü kabuk bağlar ve acıdan duramazsınız, zamanla güneş lekeleri ortaya çıkar. Doğal D vitamini kaynağı olsa da fazla uzun süre korunmadan durmak cilt kanserine bile neden olabilir. Bronzlaşmak istiyorum deyip korunmadan sahile gitmeyin. Denize girmeden en az 15 dakika önce sürün ki cildiniz güzelce emsin, özellikle çocuklara yüksek faktörlü kremler sürün.

Güneş gözlüğü alın

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü şarttır. Gözlerinizi kısarak bakarsanız göz çevresi kırışır, özellikle kaz ayakları ortaya çıkar. Bu yüzden güneş gözlüğü deniz tatillerinde çok gereklidir. Sahilde eğer üstünüzde sizi koruyan bir şemsiye yoksa etrafa bakmak zorlaşır.

Şezlong-şemsiye

Bu ikili deniz tatilinin olmazsa olmazıdır. Ama yanınızda götürmek yerine gittiğiniz sahilden de kiralayabilirsiniz. Eğer durmadan kiralamakla uğraşmak istemiyorsanız yanınızdan ayırmayın. Şezlong alternatifi olarak kilim de kullanabilirsiniz fakat şemsiyeyi kesinlikle unutmayın. Kuma havlu sermekte çoğunlukla gençlerin yaptığı bir şeydir fakat sağlıklı değildir.

Havlu

Elbette havlu olmazsa olmazlar arasındadır. Denizden çıkınca hemen havluya sarılırız, hava sıcak olsa dahi insana bir üşüme gelir, kurulanmak için havludan başka bir şeye ihtiyaç duymayız. Bu yüzden deniz tatilinizde yanınızdan ayırmayı unutmayın.

Simit-sosis-can simidi

Elbette yediğimiz simit, sosisten bahsetmiyoruz. Denize girerken iyi yüzemeyenlerin tercih ettiği şişme simitlerden bahsediyoruz. Yüzme bilmiyorsanız, batmamanızı sağlayacak bu gereçlere ihtiyacınız olabilir. Özellikle çocuklu bir aileyseniz mutlaka yanınızda bulundurun, yetişkinlere özel simitlerde bulunmaktadır ancak onlar daha çok sosis tercih eder. Çocuklarınız yeni yeni yüzmeyi öğreniyorsa onlara yardımcı olması açısından kolluk alabilirsiniz. Eğer keyfinize düşkünseniz deniz yatağı işinizi görecektir.

Şapka

Uzun saatler boyunca güneş altında olacağınız varsayılırsa kafanıza güneş geçme ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple şapkaya ihtiyacınız olacak şapkayı da götürmeyi unutmayın.

Parmak arası terlik

Deniz tatiline çıkıyorsanız ayağınıza giyeceğiniz en mantıklı şey parmak arası terlik olacaktır, hem daha rahattır hem de ayağınıza kum kaçmasını önler. Sağlam bir terlik alınki kopma stresini yaşamayın ve yeni bir terlikçi aramak zorunda kalmayın.

Hırka

Her ne kadar hava sıcak olsa da gece dışarı çıktığınızda hava serin olabilir. Bu yüzden sıcak havaya aldırış etmeyin ve yanınıza sizi koruyacak bir hırka alın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz