Deniz Tatiline Giderken Ne Alınır?

0
398

Yaz tatilinin en güzel yanı denize girmek ve güneşlenmektir. Genelde yazın tatil beldeleri denize girilecek yerlerden seçilir. Yazın kavurucu sıcağında denize girip serinlemek oldukça tercih edilen bir durumdur. Peki deniz tatiline giderken yanına ne almak gerekir?

1. Güneş kremi

 En önemlisi güneş kremi olabilir çünkü cildimiz güneşin zararlı etkilerinden çok çabuk hasar görür. Eğer koruyucu krem kullanmazsanız akşam eve, otele döndüğünüzde yüzünüz pancar gibi kızarmış ve yanmış olur hatta beyaz tenliyseniz daha da kötüsü kabuk bağlar ve acıdan duramazsınız, zamanla güneş lekeleri ortaya çıkar. Doğal D vitamini kaynağı olsa da fazla uzun süre korunmadan durmak cilt kanserine bile neden olabilir. Bronzlaşmak istiyorum deyip korunmadan sahile gitmeyin. Denize girmeden en az 15 dakika önce sürün ki cildiniz güzelce emsin, özellikle çocuklara yüksek faktörlü kremler sürün.

2. Güneş gözlüğü alın

 Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü şarttır. Gözlerinizi kısarak bakarsanız göz çevresi kırışır, özellikle kaz ayakları ortaya çıkar. Bu yüzden güneş gözlüğü deniz tatillerinde çok gereklidir. Sahilde eğer üstünüzde sizi koruyan bir şemsiye yoksa etrafa bakmak zorlaşır.

3. Şezlong-şemsiye

 Bu ikili deniz tatilinin olmazsa olmazıdır. Ancak yanınızda taşımak yerine bulunduğunuz sahilden de kiralayabilirsiniz. Eğer durmadan kiralamakla uğraşmak istemiyorsanız yanınızdan ayırmayın. Şezlong yerine kilim, hasır örtü de kullanabilirsiniz ancak şemsiyeyi asla unutmayın, sizi o koruyacaktır. Kuma havlu sermekte özellikle gençlerin tercih ettiği bir şeydir ancak sağlıklı değildir.

4. Havlu

 Elbette havlu olmazsa olmazlar arasındadır. Denizden çıkınca hemen havluya sarılırız, hava sıcak olsa dahi insana bir üşüme gelir, kurulanmak için havludan başka bir şeye ihtiyaç duymayız. Bu yüzden deniz tatilinizde yanınızdan ayırmayı unutmayın.

5. Simit-sosis-can simidi

 Elbette yediğimiz simit, sosisten bahsetmiyoruz. Denize girerken yüzme bilmeyen insanların kullandığı şişme simitlerden bahsediyoruz. Eğer yüzme bilmiyorsanız, havada kalmanızı sağlayacak bu eşyalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle çocuklu bir aileyseniz mutlaka yanınızda bulundurun, yetişkinlere özel simitlerde bulunmaktadır ancak onlar daha çok sosis tercih eder. Çocuklarınız yeni yeni yüzmeyi öğreniyorsa onlara yardımcı olması açısından kolluk alabilirsiniz. Eğer keyfinize düşkünseniz deniz yatağı işinizi görecektir.

6. Şapka

 Uzun saatler boyunca güneş altında olacağınız varsayılırsa kafanıza güneş geçme ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden şapkayla korunmanız gerekir, yanınıza şapka almayı unutmayın. Yoksa kusma, baş dönmesi gibi semptomlarla karşı karşıya kalabilir ve tatilinizi zehir edebilirsiniz. Kepli şapka kullanırsanız yüzünüz de korunmuş olur.

7. Parmak arası terlik

 Deniz tatiline çıkıyorsanız ayağınıza giyeceğiniz en mantıklı şey parmak arası terlik olacaktır, hem daha rahattır hem de ayağınıza kum kaçmasını önler. Sağlam bir şey alınki kopmasın ve durmadan değiştirmek zorunda kalmayın.

8. Hırka

 Her ne kadar deniz tatilinde olsanız dahi eğer gece dışarı çıkacaksanız hava serin olabilir. Bu yüzden sıcak havaya aldırış etmeyin ve yanınıza sizi koruyacak bir hırka alın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz