Demir eksikliği neden olur, nasıl giderilir?

0
555

Demir eksikliğinin nasıl giderileceğini bilmeden önce ilk olarak ne olduğunu ve neden bu şekilde bir eksikliğe sahip olduğumuzu bulmalıyız. Demir eksikliği, vücudumuzun yeterli miktarda demire sahip olmadığı durumlarda ortaya çıkan ve bu durumla beraber dokuların veya kasların yeterli oksijen alamayıp etkili bir şekilde çalışmayarak bizlerde oldukça büyük sıkıntılara yol açabilir. Demir, hemoglobini temel yapısına giren bir elementtir. Bu yüzden demir eksikliği durumunda vücudumuz yeterli miktarda hemoglobine sahip olmadığından anemi denen bir duruma yol açarak, ‘demir eksikliği anemisi’  tanısı konmakta ve bu durum yaşam kalitemizi oldukça düşürmektedir.

 

Demir eksikliği neden olur?

Demir eksikliğine en çok yol açan nedenlerden biri zayıf veya kısıtlayıcı bir şekilde yapılan yanlış diyetler, gebelik sırasında artan gereksinimler, çay veya kahve tüketiminin fazla olması gibi birçok nedenden dolayı oluşmakta ve zamanla ilerlemektedir.

Zamanla yaşam kalitemizin daha da düşüşüne sebep olan, aynı zamanda birçok sıkıntıyı da beraberinde getiren demir eksikliğinin belirtileri de oldukça can sıkıcıdır.

Cilt solgunluğu, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, kulakların uğuldaması, dudaklarda çatlarlar ve ağız kenarlarında yaraların oluşması, ellerde ve ayaklarda uyuşmalar, tırnakların çabuk kırılması ve saçlarda dökülme gibi birçok belirtiye sahiptir. Bu belirtilerden birkaçını kendi vücudunuzda gözlemiyor ve bu durumdan şüphe ediyorsanız, doktorunuza danışarak kan aldırabilir ve kan değerlerinize bu şekilde baktırabilirsiniz.

Belirtileri kadar yaşam kalitenizin düşüşü yüzünden de oldukça kötü hissedeceğiniz bu eksiklik, tedavi edilmediği süre içerisinde ilerleyerek daha çok büyük problemlere yol açabileceği yüzünden, doktora gitmek ve tedavilerinizi aksatmamak sizler için oldukça önemli olacaktır.

Aynı zamanda bu belirtiler ile beraber yaşadığınız çarpıntı, toprak veya buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlarda demir eksikliğinizin oldukça ilerlemiş olduğunu ve bu duruma acilen tedavi uygulanması gerektiğini bilmelisiniz.

Çocuklarda olan belirtilerinde ise yürüme, oturma ve konuşma gibi fonksiyonlarında gecikmeler görebileceğiniz gibi öğrenmede de güçlük çektiğini görebilirsiniz.

 

Demir eksikliği nasıl giderilir?

Demir eksikliği için en çok önerilecek olan adımlardan biri beslenme alışkanlığınızı düzenlemek ve demirinizi yükseltecek besinler ile beslenmeniz olacaktır. Eğer hamileyseniz çocuğunuzda da demir eksikliği çıkmaması adına yiyeceğiniz besinleri özenle seçmeli ve bu durumun ilerlemesi durumunda da mutlaka tıbbi bir yardım almalısınız.

Demirin bağırsakta emilimini arttırmak amacı ile olan besinleri de aynı zamanda tüketerek demirin emilimini daha çabuk hızlandırabilirsiniz. Ayrıca demir eksikliğinin oluşmasını önlemek adına da yemek sırasında veya yemek yedikten sonra çay veya kahve tüketmemelisiniz.

Bu tarz içecekleri daha çok ara öğünlerde tüketmeye özen göstermeli ve eğer çay içecek iseniz çayı açık bir şekilde ve limonla beraber tüketmelisiniz. En iyi demir kaynaklarından olan ,

kuru kayısı, kuru üzüm gibi kuru meyveler

yeşil yapraklı sebzeler

fındık, fıstık, susam

Kırmızı et, tavuk eti ve balık eti

Yumurta

Pekmez ve üzüm

Kuru baklagiller

gibi besinleri demir eksikliğiniz için bol bol tüketmeli aynı zamanda da bu besinlerin emilimini arttırmak adına C vitamini ile birlikte bu besinleri tüketmelisiniz.

Fakat ilerleyen bir demir eksikliğiniz olduğunu düşünüyor ve ileri demir eksikliğinin belirtilerinin çoğunu yaşıyorsanız doktora gidip bir test yaparak kan değerlerinize baktırmanızda ve doktorun önerdiği şekilde ilaç tedavisi gibi tedavi yöntemlerini uygulamanızda sizler için oldukça yararlı olacaktır.

Aksatılmaması gereken ve aksatıldığı durumlarda oldukça büyük problemlere yol açabilecek bu sağlık durumunu asla göz ardı etmemelisiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz